Bebeğiniz doğumundan sonraki ilk iki ayında bile tanıdık yüzleri ve sesleri, özellikle de her gün gördüğü şeyleri tanıyabilir. Yenidoğanlar, doğumda annelerinin sesini tanıyabilir ve anne sütüyle beslenen bebekler annelerinin kokusunu bir hafta sonra hatırlamaya başlayabilirler. Bu anılar daha sonra unutulacak olsa da, kısa süreli hafızalarının gelişmesi ve bu ilk hatırlamalar, belleğinin gelişmeye başladığının ilk göstergesidir.

1 yaşından sonra bebeğinizin hafızası, gördüğü kişileri tanıma ve sık gördüğü bazı nesneleri hatırlama şeklinde gelişecektir. Deneyler, bebeklerin bir veya altı gün önce kendilerine gösterilen yeni bir resmi veya oyuncakları 3. aylarından itibaren hatırlayabileceğini gösteriyor.

Bebeğiniz yaklaşık 9 aylık olduğunda oyuncaklarının evinizdeki yerleri gibi daha spesifik bilgileri hatırlayabilecektir. Ayrıca bir hafta kadar uzun süre önce gördüğü eylemleri taklit edebilecek duruma gelir. Bu beceriler, bu yaştaki bebeklerin anılarının yavaş yavaş oluşmaya başladığını gösteriyor. Çocuklar belirli bir deneyimin bazı ayrıntılarını kısa süreliğine hatırlasa da bu deneyimler hafızalarında uzun vadede kalıcı olmuyor.

Çocuğunuz yaklaşık 14-18 yaşına gelene kadar, uzun süreli bilinçli belleği tam olarak gelişmeyecektir.