Bebeğiniz, etrafındaki dünyayı keşfetmek, öğrenmek ve anlamayı sağlamak için ilk aylarda ellerini ve ağzını kullanır. Cisimleri tanımak için önce onlara dokunmayı sonra da tadına bakmayı isterler.

Ancak bebeklerin ağzı, eller ve parmaklarından daha hassastır. Böylece ağız onların yiyecek olmasa da farklı dokuları tanımalarına yardım etmiş olur. Bebekler bunu içgüdüsel olarak yaparlar ve eline aldıkları şeyleri tanımak için ilk olarak ağızlarına götürürler. Bu nedenle küçük bebeklerin oyuncakları, kitapları ve diğer nesneleri alıp sık sık ağızlarına götürdüklerini ve ısırmaya çalıştıklarını görebilirsiniz.

Bebeğinizin eline aldığı her şeyi ağzına götürmesi düşüncesi endişe verici olabilir. Keskin, kirli veya tehlikeli bir şeyi ağzına götürmediğinden emin olmak için çevresini tanımaya çalıştığı süreçte onu fazla yalnız bırakmamalı ve yutabileceği şeylerden uzak tutmalısınız.

Ancak ağzıyla keşfetmek için uygun bir yaşa geldiğinde onu destekleyerek ve ilginç oyuncaklar sunarak öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz. Ağzına bir şeyler götürmesini tamamen yasaklamak, öğrenme faaliyetlerini yavaşlatacağından doğru olmaz. Yine de bebeğinizi vazgeçirmek istiyorsanız ona farklı dokuları olan, ilginç renklerde ve ses veya ışık çıkartan oyuncaklardan alabilirsiniz. Böylelikle ilgisini oyuncağın görünüşüne odaklar ve ağzına götürmeyi düşünmeyebilir.

Bebeğiniz 12-18 aylar arasında geldiğinde nesneleri keşfetmek ve anlamlandırmak için ağzını daha az kullanacaktır.