Bebekler genellikle basit bir bulmacanın parçalarını bir araya getirmek için gerekli becerilere sahip değildir ancak yap-boz benzeri oyuncaklarla oynayarak bu becerileri geliştirebilirler. Örneğin çoğu bebek 10 ile 12 aylıkken, küçük parçalı oyuncakları daha büyük kaplara koyup daha sonra tek tek dışarı çıkartmaktan keyif almaya başlarlar.

Bebekler için yapılmış küçük parçaları ve şekilleri sıralayıp birleştirebilen oyuncaklar, onların problem çözme ve motor becerilerinin gelişimine yardımcı olur. Çocuklar genellikle şekilleri kavrayıp gerekli olan yere yerleştirme konusunda zorlanırlar ancak zamanla yuvarlak olan bir şeklin üçgen bir deliğe giremediğini görüdükçe zaman içinde bu becerilerini geliştirirler.  

2 yaşına geldiğinde, çocuğunuz muhtemelen büyük parçalı oyuncakları doğru yerlere yerleştirmeyi öğrenecek ve bu şekillere baktığında tanımaya başlayacaktır. 3 yaşına geldiğinde ise birbirine bağlanan veya iç içe geçen çok sayıda parçayı birleştirme becerisine sahip olabilecektir.

Çocuğunuz büyüdükçe bulmacalar veya yap-boz benzeri parçalı oyuncaklarla oynamak elinin parmaklarını, bilek hareketlerini, el-göz koordinasyonunu ve düşünme becerisini geliştirecektir. Bu tür bulmacalar aynı zamanda bebeğinize sabır ve konsantrasyonu da öğretir.