Ebeveynler, bebekleriyle işaret diliyle anlaşmaya çalışırken, normal konuşma gelişimine müdahale edeceklerinden endişe ederler ancak yapılan bazı araştırmalar, durumun düşünülenin tam tersi olduğunu gösteriyor. Aslında bebeğiniz henüz konuşamıyorken işaret dili ile anlaşmak, dil gelişimine ve konuşmaya başladıklarında kelimeleri daha kolay anlamalarına yardımcı olur. Bunun yanında da işaret dili, bebeğiniz henüz konuşamıyorken ağlamadan ve telaşlanmadan kendini anlatabilmesine yardımcı olur. Çocuğunuzla işaretlerle de olsa anlaşmaya çalışırken muhtemelen onunla konuşmak için daha fazla zaman harcarsınız ve bu da konuşmanın geliştirilmesine yardımcı olan en iyi yollardan biridir.

Bebeğiniz hazır mı?

Herhangi bir yeni yetenekte olduğu gibi, bebeğinizin öğrenme ve büyüme hızını göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Başlamak için en iyi zaman bebeğinizin gerçek bir iletişim isteği geliştirmeye başlamasıdır. Bu, bebeğinizin sizinle iletişime geçmeye çalıştığı ve fark edilebilir  şekilde dikkatinizi çekmek için sesler veya yüz ifadeleri kullanmaya başladığı 8-9 aylarında gerçekleşecektir. 

Bebeğinizle işaretlerle anlaşmak istiyorsanız bir yerlerden başlamanız gerekiyor. Onun ilgilendiği bir şeyle başlamak iyi bir fikir olabilir. Örneğin ilk olarak yapmayı sevdiği bir eylem olan ‘’yemek yemeyi’ işaretle öğretebilirsiniz. Böylelikle acıktığında ağlamak yerine size anlatmayı deneyecektir.Sözcüğü her kullanışınızda, bebeğinize işaretle de gösterin. Bebeğinizin bağlantıyı net bir şekilde görüp duyabilmesi için her zaman aynı işareti tekrar tekrar kullanın ve işaretle birlikte anahtar kelimeyi vurgulayın.

Bebeğiniz birkaç gün sonra istediği şeyi işaretle göstermeyi deneyebilir ancak bu bazen birkaç hafta alabilir. Yeni bir dil öğrenmek kolay değildir ve sabır göstermeniz gerekir. Bebeğinize konuşmayı veya işaretle anlaşmayı öğretirken bunu mümkün olduğu kadar eğlenceli hale getirin. Bebekler, yaptıklarından hoşlanacakları şeyleri daha fazla öğrenirler.

Bebeğinize başlangıç için işaret ederek öğretebileceğiniz kelimeler:

‘’Yiyecek, acıktım, uyku, korktum, sıcak, araba, gezmek, nerede, hepsi bitti’’