Bir bebeği heyecanlandırmak için çok fazla şeye ihtiyaç yoktur. Bebekler çoğu zaman çok küçük şeylerle dahi eğlenebilir. Ebeveyn olarak bebeğiniz için en iyisini istediğinizden onların mutluluğu için vaktinizin çoğunu harcarsınız ancak bazı basit ve uygun fiyatlı yöntemlerle de onları eğlendirmeniz mümkün.

Kağıt parçalamak

Bir kağıdın yırtılma sesi veya kağıda verilmiş yeni bir şekil, bebeğinizin eğlenmesi için yeterli olabilir. Deneyen pek çok ebeveyne göre bebekler kağıt veya karton gibi şeyleri parçalamaktan ve çıkan seslerden büyük keyif alıyorlar. Bunun için eskimiş dergi ya da gazeteleri kullanabilirsiniz ve böylelikle aynı zamanda onları bir nevi geri dönüştürmüş olursunuz.  Ancak kağıtlarla oynarken bebeğinizin kendine zarar vermesini önlemek için olabildiğince yanından ayrılmayın.

Köpekleri izlemek

Bebeğinizi bir hayvanat bahçesine götürmeyi düşünebilirsiniz ancak bu aktivite size yorucu ve uğraştırıcı gelirse onun yerine kedi ve köpekleri izleyebileceğiniz bir parka gidebilirsiniz. Bu bebeğiniz için daha az yorucu ve yakından göreceği hayvanlarla birlikte daha eğlenceli olabilir. Ancak köpeklerin etrafındayken bebeğinizle ilgili güvenlik önlemlerini aldığınıza emin olmanız yeterli. Bebeğinizi kucağınızda ya da pusette taşımak köpek yavruları ile bebeğinizin arasına güvenli bir mesafe koymak için yeterlidir.

Işık oyunları

Işıkları kapatın ve bir el feneri alıp ışık gösterisini izlemek için yere uzanın. El fenerini tavana tutup hareket ettirdiğinizde bebeğiniz heyecanla ışık demetini izleyecektir. Daha büyük bebekler el fenerini kendisi tutmaya çalışmak isteyebilirler ancak işiniz bittiğinde el fenerini bebeğinizin bulamayacağı bir yerde sakladığınızdan emin olun.

Dışarıda yemek yemek

Tekdüzeliği değiştirmek adına, arka bahçede, balkonda  veya parkta doğaçlama bir piknik yapın. Çantanıza bir masa örtüsü koyun ve bebeğiniz için sağlıklı bir yemek hazırlayın. Kış aylarında zemine plastik bir masa örtüsü sererek kapalı aşanda bir piknik hazırlayabilirsiniz. Odanın yeterince sıcak olduğundan emin olun, sonra bebeğinizi sadece bezini giydirerek masa örtüsünün üzerine koyun. En sevdiği gıdaları hazırlayın ve istediği gibi yemesine izin verin.

Dans etmeye gitmek

Dans etmek için oturma odasına gitmek yeterli. En sevdiği müziği açın ve bebeğinizi  kollarınız arasına alarak dans edin. Bebeğinizin de heyecanla değişik hareketler geliştirdiğini ve eğlendiğini göreceksiniz.