Bebekler oyuncaklarla oynamaya bayılırlar ama oynadıkları oyuncakların tehlike yaratmamasına dikkat etmelisiniz.

Oyuncakları dikkatli seçin.

Bebeğinizin balon, misket, madeni para ve küçük parçacıklardan oluşan oyuncaklar ve küçük eşyalarla oynamasına izin vermeyin. Balonlar, özellikle de sönmüş veya parçalanmışlarsa, boğulmalara neden olabilir. Tabanca, tüfek gibi oyuncaklardan, yüksek ses çıkaranlardan, kordon ve uzun ipli olanlardan ve küçük mıknatıslardan uzak durun. Yeni oyuncakların plastik ambalajlarını ve etiketlerini sökün ve oyuncağın üzerindeki süslerin ve göz, tekerlek ve düğme gibi küçük parçalarının çok sağlam bir şekilde bağlı olduğundan emin olun. Bebeğin oyuncaklarını düzenli olarak kontrol edip küçük parçalarının gevşeyip gevşemediğine, keskin köşeleri ve çocuğun parmağını, saçını ve giysilerini kıstırabileceği mekanik parçaları olup olmadığına bakın.

Küçük parçacıkları olan oyuncakları güvenli bir yerde saklayın.

Daha büyük bir çocuğunuz varsa, evinizde bebeğinizin kolaylıkla boğulmasına neden olabilecek veya yutabileceği küçük parçacıklardan oluşan oyuncaklar olabilir. Böyle oyuncakları ve oyunları toplayıp bebeğin erişemeyeceği bir yerde saklamaya gayret edin. Büyük olan çocuğunuz bu tür oyuncaklarla oynamak isterse, kapalı bir yerde oynamasına ve işi bittikten sonra tüm parçaları toplamış olmasına dikkat edin.

Elektronik oyuncaklara dikkat edin.

Küçük çocukların prize takılarak kullanılan elektrikli oyuncaklarla oynamasına izin vermeyin. Pil haznelerinin sımsıkı kapalı olduğundan emin olun. Oyuncak pille çalışıyorsa, çocuğun pile erişmesini engellediğinizden emin olun.

Yürüteçlerden uzak durun.

Küçük bir çocuk yürüteçten düşebilir ya da yürüteçle merdiven inerken merdivenlerden kayabilir. Yürüteç kullanacaksanız da kontrolünüz dahilinde olduğundan emin olun.