Çocuğunuz için düzgün bir uyku ortamı yaratmak için şunları yapmanız gerekiyor;

Karanlık bir oda. 

Karanlık, vücudun "uyku hormonu" olan melatoninin serbest bırakılmasını etkinleştirirken ışık onu bastırır. Eğer çocuğunuz karanlıktan korkuyorsa, odayı hafif aydınlatan bir gece lambası kullanabilirsiniz.

Sessiz bir ortam.

 Çocuğunuz evin kalabalık olmayan sessiz bir odasında uyumalı. Sessiz olmanız gerekmiyor, yalnızca çocuğunuzun uyuyakalma süresi için 5 dakika kadar biraz sessiz olmaya dikkat edin.

Uygun sıcaklıklar. 

Çocuğunuzun vücut sıcaklığı uyurken sabit kalmalıdır. Bu yüzden çocuğunuzu yatırırken kat kat giydirmeyin. Ama yine de üşümemesi için 18-22℃ arasında kalmasında özen gösterin. Tek kat uzun kollu bir pijama giydirmeniz yeterli olacaktır.

Onu sıcak bir odada tutmaktan başka çareniz yoksa, üstünde kısa kollu altında bebek beziyle uyutabilirsiniz. Kendi rahat ettiğiniz ve tercih ettiğiniz kıyafetleri örnek alarak çocuğunuzu giydirebilirsiniz. Örneğin, evde uzun kollu tişört ve pantolon giydiyseniz çocuğunuzu da öyle giydirebilirsiniz.

Rahat ve sade bir yatak. 

Çocuğunuzu çarşaflı ve yastığı olmayan sert bir yatakta yatırmalısınız. Bazı ebeveynler çocuğunun yastıkla daha rahat ettiğini düşünür ama aslında bebekler yastıkla rahat etmez. Eğer çocuğunuz hiç yastık kullanmadıysa sonraki yaşlarda da yastığa ihtiyacı olmayabilir.