Küçük yaşlardaki birçok korku, zamanla kaybolan geçici problemlerdir ama bu sırada bebeğiniz için korkutucu olan bu durumları olabildiğinde stressiz hale getirmenin yollarını bulmalısınız.

 

Küçük araştırmacınız, büyümeye başladığında gün geçtikçe kendini daha bağımsız hisseder ancak bazı şeyleri siz olmadan yapamayacağını fark eder ve hala sizin ona verdiğiniz güvenden emin olmaya ihtiyacı vardır.

Kendini riske atabileceği durumlarda dahi siz onun hiç düşünmediğini varsaysanız bile, olayın heyecanı ve size olan bağlılığı arasında kaldığında da size güvenebileceğini düşünür. Bebeğinizin, özellikle yürümeye başladığı dönemde dünyası genişleyeceği için korkuları da artar. Bebeğiniz daha doğduğu andan itibaren sizi tanır ve kendini size ait hisseder. Bu noktadan itibaren sizi kaybetme ve yalnız kalma korkusu başlar. Terk edilme korkusu da bunu takip eder.

 

Yürümeye başladığı zaman da çevreye ve yeni dünyasına olan ilgisi artacağından dünyasının yalnızca sizden ibaret olmadığını anlar ve bu korkusu zamanla azalır. Bu dönemlerde çocuğunuz sizden uzaklaşmış gibi görünebilir ancak bunu kişisel almamalısınız. Yürümeye başlayan çocuklar pek çok şeyi kendisi halletmek ister ve ona müdahale etmenizi istemezler. Çocuğunuz yürüdükçe ve evin yeni alanlarını keşfetmeye başladıkça da yeni şeylerden korkmaya başlar. Örneğin eline sıcak gelen sobadan, saç kurutma makinesi, elektrik süpürgesi ve bulaşık makinesi sesinden korkmaya başlayabilirler. Yerde gördükleri ve hızla hareket eden böcekler de yeni korkuları olabilir.

 

Lavaboda akan suyu sevdiği için elini bir bardağın içine sokmasıyla birlikte kırması da sudan korkmaya başlamasına ve uzun bir süre sudan uzak kalmaya çalışmasına sebep olabilir. Çoğu çocuk soğuk ve sınırsız göründüğü için denizden ve büyük çaplı sulardan korkar ve girmek istemez. Sizin için eğlenceli görünse de bebeğinizle birlikte sulak alanlarda bulunmak sizin için işkenceye dönüşebilir.

Bebeğiniz daha da büyüdükçe ve dışarıda vakit geçirmeye başladıkça zamanla gölgelerden, parkta gördüğü hayvanlardan ve büyük ağaçlardan da korkmaya başlayabilir.

Ardından televizyondan izledikleri veya okuduğu hikayeler doğrultusunda hayal gücünün de yardımıyla karanlıktan ve gece yatağının altında olabilecek canavarlarla hayaletlerden de korkmaya başlar. 

Burada önemli olan çocuğunuz korktuğu zaman korkunun boyutu ne olursa olsun ona destek olup teselli etmeniz ve tekrar korku yaşamaması için korktuğu şeyin üzerine gitmesine yardımcı olmanızdır.