Bebeğiniz başka birinin kucağında ağlıyorsa ilk duygusal kilometre taşlarından birini yaşıyor demektir. Bu yaştaki çocuklar, yeni insanlarla karşılaştığında ve hatta bazen tanıdık insanlar çevresinde olsalar dahi çok sıkıntılı ve endişeli davranırlar. Hatta bir yabancının ona yaklaştığını fark ettiklerinde ağlamaya başlayabilirler. Çocuğunuz, yorgun, aç veya hasta hissettiği zamanlarda, çevresindeki yeni insanlara karşı daha hassas davranabilir ve daha endişeli hissedebilir. Bebeğinizin tanımadığı insanların olduğu bir yerde bulunurken, onun bu gibi hassas durumlarını göz önünde bulundurun ve başkasının kucağında ağlamasını normal karşılayın. Bebeğiniz başka birinin kucağında ağlarken kendinizi mahcup hissetmenize gerek yok, bu durum çoğu bebeğin belirli zamanlarda gösterdiği bir davranıştır.

Bebeğiniz başka birinin kucağında ağlamaya başlarsa onu sakinleştirmek için hemen kucağınıza alın ve güvende hissetmesini sağlayın. Çocuğunuzun normal bir evreden geçtiğini çevrenizdekilere açıklarsanız, arkadaşlarınız bu durumu anlayacak ve üzerine alınmayacaklardır. Onlara bebeğinize yaklaşırken daha sakin ve ani olmayan hareketlerin ona daha az endişe vereceği konusunda ipuçları verebilirsiniz. Çocuğunuz, bir arkadaşınız veya akrabanız tarafından tutulmayı reddederse, yavaş yavaş bu durumu önemsememeye çalışmalısınız. Çünkü eğer çocuğunuz sizden başka biriyle anlaşamıyorsa, bu zamanla aşmanız gereken bir durumdur.

Öncelikle, diğer insanlar çevrenizdeyken rahat olmaya çalışın. Başka birinin kucağındayken onunla konuşmaya devam edin ve ilgilenmeyi bırakmayın. Çocuğunuzu başka birinin kucağına verip oyunlar oynayarak, yakınında oturarak ona güvende hissettirebilir ve eğlenceli hale getirebilirsiniz. Sonrasında bir adım daha ileriye gidip ona belli etmeden başka bir odaya geçin ve ne tepki vereceğini gözlemleyin. Ancak bu süreyi uzatmayın ki sizin onu uzun süre yalnız bırakacağınız hissine kapılmasın.

Yabancıların yanında olmaktan veya çocuğunuzu yeni insanlarla tanıştırmaktan kaçınmanıza gerek yok. Çocuğunuzun sosyal hayata karışabilmesi için ailesinden başka insanlara alışmayı öğrenmesi gerekir. Bu onun psikolojisi ve hayatı için çok önemli bir gelişmedir ve bu aşamayı geçebilmesi için sabrınla anlayışınıza ihtiyacı vardır.