Yenidoğan bebeğiniz hakkında endişelenmeniz normaldir. Özellikle de ilk bebeğiniz olması durumunda size küçük, kırılgan ve çaresiz görünebilirler. Bunun dışında çevreden duyduğunuz uyku sırasında yaşanabilen tehlikeler, uykudayken onun güvende olduğundan emin olmanızı zorlaştırabilir. Korkularınızı kabul etmek ve onlarla yaşamayı öğrenmek önemlidir. Aynı zamanda bebeğinizin günlük hayatınıza tamamen müdahale etmesine izin vermeyin.

Tüm bebeklerin hayatının ilk haftalarında düzensiz soluk aldığını unutmayın. Bebeğiniz uzun süre nefes almayı bırakmış gibi görünebilir ancak solunumları arasındaki bu duraklamalar çoğu zaman yalnızca birkaç saniye sürer. Uyurken bebeğinizin rengi normal görünüyorsa yani mavi, soluk veya çok kırmızı değilse, o zaman muhtemelen iyidir.

Bebeğinizi gece yakınınızda tutarsanız ve bir gece lambası yakarsanız kalkmadan onu kolayca görebilirsiniz ve böylece daha rahat hissedersiniz. Bebeğinizin zarar görmemesi için elinizden gelen her şeyi yaparak korkularınızı biraz azaltabilir ve sakinleşebilirsiniz.

Uyurken tehlikeli olabileceğini düşündüğünüz riskleri azaltmak için her zaman onu sırtüstü yatırın, sağlam yataklar kullanın ve uyuduğu odanın aşırı ısınmamasına dikkat edin.

Son olarak, korkularınız konusunda bebeğinizin doktoruyla konuşun. Bebeğin normal davranışının ne olduğunu ve aslında nelerden endişelenmeniz gerektiğini anlamanıza yardımcı olabilir ve size ihtiyacınız olduğunda daha özel tavsiyeler verebilir.