Evet, bebeğinizin bir doktor tarafından kontrol edildiği ve sağlıklı olduğu sürece, onun çok ağlaması tamamen normaldir.

Bir bebeğin ağlaması, ağlama sebebine göre ağlayış ses tonunda değişim yaratır. Bazen bebekler hasta, aç, sinirli olmasa veya ebeveynleri bebek bezi değişikliği yapmış olsa bile ağlarlar. Fakat eğer bebeğiniz ağlıyorsa ve "sesi iyi gelmiyor" diyorsanız, içgüdülerinize güvenin ve bir sağlık uzmanını arayın.

Araştırmalar, ağlamanın ilk birkaç ayda gelişimsel bir şekle sahip olduğunu gösteriyor. Ağlama 2-3 haftada artar, 6-8 hafta arasında normale gelir ve bundan sonra yavaşlar. Genellikle en düşük seviyesine yaklaşık 4. ayda ulaşır. Bebekler ayrıca öğleden sonra ve akşamın erken saatlerinde daha sık ağlarlar ki bu da uzun bir günün ardından gerginliklerini atmak zorunda oldukları için olabilir.

Ne yaparsanız yapın, bebeğinizi sallayarak sıkıntıyı gidermeye çalışmayın. Bebeğinizi şiddetle sallamak ona zarar verebilir.

Bu ağlama krizleri sırasında strese girdiğinizi, bebeğinizin ağlamasını durduramadığınız için kendinizin de gerildiğini fark ederseniz, yavaşça bebeğinizi karyolasına yatırın ve birkaç derin nefes alın. Bir arkadaşınız veya akrabanızdan gelip sakinleşmek için ara vermenize yardımcı olmasını isteyin.