Bebeğinizin daha uzun süre uyumasını sağlamak, uyuklamalarının neden kısa kesildiğine bağlıdır. Eğer ihtiyacı olan dinlenme sonrasında uyanıyorsa ki bu bebeklerin yaşına beslenmesine ve cinsiyetine göre farklılık gösterir; yapabileceğiniz çok fazla şey yoktur. Ancak bebeğiniz başka bir sebepten uyanıyorsa, daha fazla dinlenmek için teşvik edilmesine yardımcı olması için aşağıdaki adımları atabilirsiniz:

Bebeğinizin uyku düzenini bilin.

Hazır olmadığı halde bebeğinizi yatırmaya çalışırsanız bu sadece hırçınlaşmasına sebep olacaktır. Onun uyumasını çok geç saate bırakırsanız da çok iyi uyuyamayabilir çünkü aşırı yorulmuş olur.

Her bebeğin kendi uyku programı vardır.

Bazı bebekler günde 1 saat ya da daha fazla öğle uykusu uyurlar. Diğerleri de uykusunu örneğin 45 dakikalık 3 uykudan alır. Her iki model de tamamen normaldir. Bebeğinizin ideal şekerleme zamanlarının ne olduğunu öğrenmek için deneme yanılma uygulayın ve daha sonra onlara sadık kalmaya çalışın.

Sabah rutininizi tekrar düşünün.

Sabah erken uyanan bazı bebekler sevecen bir yaklaşımla yeniden uykuya dalabilir. Ancak bebeğiniz size direnip uyanık kalıyorsa sorun şu ki; kendi başına nasıl uykuya dalacağını bilmiyor olabilir.

Onun nasıl daha kolay uyuduğunu bulun.

Onun beşiğinde salladığınızda veya ayağınızda salladığınızda ne kadar sürede uyuduğuna bakın. Sabah rutininin bir parçası olarak da kendisini yatıştırmanın yollarını bulmasına yardım ederek sorunu çözebilirsiniz.

Bebeğinizin uyku yerinin sessiz, karanlık serin ve rahat olduğundan emin olun.

Daha karanlık ve sessiz olan yatak odasında değil, oturma odasında salıncakta uyuyorsa, uykusunun uzun sürmeyeceği muhtemeldir. Genel olarak, bebekler gece uykusunda bulundukları yerde daha iyi uyurlar.

Sabah uykusunu azaltın.

İki uykudan birinin azaltılması bebeğinizin daha az uyuduğu anlamına gelmez. Bebeğinizin gece uykusunu azaltmanız, öğle uykusunu daha rahat uyumasını sağlayabilir. Bebeğiniz sabahın erken saatlerinde veya öğleden sonra uykudan kalkarsa, akşamüstü yeniden uykuya geçmeye hazır olacaktır. Çoğu çocuk, 12 ila 18 ay arasında bu alışkanlığı edinir ancak bazı bebeklerde daha erken de olabilir.

Bebekler normal olarak 3-6 aylıktan sonra gün içinde kestirmeye hazırdır. Bebeğiniz bu geçişi tamamladıktan sonra geceleri genel olarak biraz daha az uyurken, kalan uykuları muhtemelen daha uzun olacaktır.