Evet, muhtemelen normaldir. İlk yıl boyunca bebeğinizin vücudu kademe kademe koordinasyon ve kas gücü geliştirerek oturmayı, dik durabilmeyi ve emeklemenin ilk aşamalarını öğrenir. Bazı çocuklarınsa gelişimi erken olup 9 aylıkken dahi yürümeye başlayabilir.

Çoğu bebekte de 9 aylıktan sonra kendine güvenini ve dengesini kazanması an meselesidir. Bebekler genellikle ilk adımlarını 9 ile 12 ay arasında atarlar ancak çocuğunuzda bu sürecin daha geç başlamasında bir sorun yoktur.

Bazı çocuklar 16 ya da 17 aylık olana kadar yürüyemezler ve bu hala normaldir. Bebeğinizin bu konuda geciktiğini düşünüyorsanız ona dengede durmayı ve emeklerken ayağa kalkmayı öğretebilirsiniz. Siz pratik yaparken onun yürümeye başlayabilmesi için ekstra birkaç hafta veya aya dahi ihtiyacı olabilir.

Önemli olan beceri ilerlemesidir. Yeni şeyler öğrenmeye devam ettiği sürece, her kilometre taşına tam olarak ne zaman ulaştığı konusunda çok endişelenmenize gerek yoktur. Bebeğinizde kilometre taşlarının erken başladığını düşündüğünüzde, diğer kilometre taşlarına göre kendi ayarlamalarınızı ve gözlemlerini yapabilirsiniz.

Ancak çocuğunuz 18 aylıkken dahi yürüyemezse doktorunuza danışın. Böylece dilinin, sosyal ve motor becerilerinin doğru gelişip gelişmediğini değerlendirebilirsiniz. Bunlar da gecikmiş görünüyorsa, sizi bir çocuk doktoruna sevk edebilir. Bu gibi durumlarda erken bir müdahale programı önemlidir, bu sebeple çocuğunuzun kilometre taşlarını bilmeli ve doğru gözlemlerde bulunmalısınız.