Çoğu yeni yürümeye başlayan çocuk, araba koltuklarında oturmaktan ve ebeveynlerinden ayrılmaktan nefret eder, çünkü onlara göre hiç kimse onları eğlendirmek için arkaya binmez.

Bu soruna çözüm bulabilmek için şu yolları deneyebilirsiniz:

Çocuğunuza oyalayıcı bir nesne verin.

 Seyahat ederken sizi bulamazsa, en azından hedefinize ulaşıncaya kadar onunla oyalanacaktır. Sevimli, yumuşak bir oyuncak veya en sevdiği kitap olabilir. Bunlardan hiçbiri onu rahatlatmazsa, uzun bir fular vermeyi deneyin. Siz birini bacağınızın altında tutarken o da diğer ucunu tutabilir. Sizi yakınında hissedebilmesi için gergin olması gerekir. İkinizi bağlayan fuların onun size daha yakın hissettirdiğini göreceksiniz.

Konuşun ya da bir yere şarkı söyleyin.

 En sevdiğiniz müzikleri çalın ve birlikte şarkı söyleyin. Favori bir şarkısı varsa, kendiniz söyleyin. Eğer kelimeleri biliyorsa, söylemeye başlayabilir ve ilk etapta neden üzgün olduğunu unutur. Eğer şarkı etkili değilse, onunla konuşun. Nereye gittiğinizi ve oraya ulaştığınızda ne yapacağınızı söyleyin. Sesinizi duymak, ona kucağınıza oturamamasına rağmen onunla hala olduğunuzu hatırlatır. Konuşmaya katılması da onu üzüntüsünden uzaklaştırabilir.

Kırmızı ışıklardan en iyi şekilde yararlanın.

 Beklemeye karar verdiğinizde ya da ışıkta durduğunuzda dikiz aynasını açın, böylece bebeğiniz sizi görebilir ve ona komik yüz ifadeleri yapabilirisiniz. Bunu ışığın süresi boyunca yapmaya devam edebilirsiniz. Güvenli bir şekilde yapabiliyorsanız, geriye dönün ve kolunu veya bacağını sıkıp gülerek ona onu düşündüğünüzü bildirin.

Pratik yapmak mükemmelleştirir.

Çocuğunuz korkusuyla baş etmeyi öğrenmek için zamana ihtiyaç duyabilir. Gitmek için belirli bir yere sahip olmadığınızda ve acele etmediğinizde kısa bir sürüş yaparak ona uygulama yapmasında yardımcı olun. Eğer ağlamaya başlarsa, her şeyin yolunda olduğunu rahatlatın. Arabayı yönlendirebilmeniz için önde oturmanız gerektiğini açıklayın. Birkaç dakika sonra sakinleşince, evine dönün. Her seferinde yolda olduğunuz süreyi uzatarak bu egzersizi düzenli olarak tekrarlayın. Her sürüşün sınırlı olduğunu ve bittiğinde onun sizinle yeniden bir araya geleceğini kavradığında, daha esnek ve rahat bir hale gelecektir.