Şu anki işiniz bebeğinizi güvende ve huzurlu halde tutmak. Emeklemeye başlayan bir bebek yaramazlık yapabilecek kadar büyümüş olabilir ancak henüz doğru ile yanlış arasındaki farkı öğrenebilecek kadar büyümemiştir. Bebeğinize gerçekten disiplin vermek istiyor ve yanlışlarını yoluna koymak istiyorsanız öncelikle sabırlı olmayı öğrenmeli ve disiplin anlayışınızı belirlemelisiniz.

Bebeğiniz disiplini anlayamasa da, bu, önümüzdeki aylar ve yıllar içinde çalışacak teknikleri uygulamaya başlamak için mükemmel bir zamandır. Bir lamba kordonunu çektiğinde veya bir stereo düğmesinde berbat olduğunda, sıkıca ona "hayır" der ve çabucak onu daha güvenli bir faaliyete yönlendirir. Kısa bir dikkat süresince sorun yaratmaktan çabucak unutur.

Bebeğiniz ne yapıyor olursa olsun, ona vurmak, bağırmak veya kızmak uygun bir yanıt değildir. Sert disiplin onu korkutacak ve daha da hırçınlaşmasına sebep olacaktır. Bir bebeğin küçük yaşlarda korkutulması, ilerleyen yaşlardaki psikolojisini olumsuz etkiler. Kızgın hissederseniz, bebeğinizi karyola veya oyun bahçesi gibi güvenli bir yere koyun ve kendinize sakinleşmek için kısa bir mola verin.

Bebeğinize keşfetmek için güvenli bir yer vererek pek çok sorundan kaçabilirsiniz. Evinizi bebeğinizi koruyabileceğiniz bir hale getirmeniz hem onun sağlığı hem de sizin sabır sınırlarınız için çok daha olumlu olur. Çıkışları kapatmak, tehlikeli şeyleri erişemeyecek duruma getirmek, kendine zarar verebileceği durumları engellemek, daha olumlu davranışlara yol göstermek için en iyi yoldur. Bu noktada disiplin fırsatları aramak yerine bebeğinizin dünyasına olan ilginizi arttırın ve olumlu davranışlarını beğenip takdir etmeye çalışın.