En az 2 yaşında olana kadar onu anlamalı ve takip etmelisiniz. Sizi anladığı ve kuralları ona sık sık hatırlattığınız halde bebeğinizin iyi bir öz denetim geliştirmesi yıllar alır. Bebekler ve çocuklar kendi sınırları keşfetmek için kendilerini sınamakla meşguldür. Bu süreçte sürekli olarak kurallara uymasını veya doğru kararlar vermesini beklemeyin.

Küçük çocuklara kurallar öğretilirken sabır en büyük anahtardır. Bu süreçte sinirli olmak yerine gerçekçi beklentilere sahip olmanız gerekir.

Kurallara aykırı davranış gösterdiğinde onu sakince uyarmalısınız ve bu uyarının sebebini de açıklamalısınız. Örneğin "Salonda meyve suyu içemezsin." Cümlesinin ardından "Sadece mutfakta veya yemek odasında yiyip içeceğiz." demelisiniz. Bu, çocuğunuza kuralların herkesin uyması gereken şeyler olduğunu ve yalnızca ona özgü olmadığını da öğretir.  

Teşvik etmek istediğiniz davranışa karşı daha tutarlı bir tavır takının ve olumlu algılamasını sağlamaya çalışın. Çocuğunuzu sıkı ve cezalandırıcı bir disiplinle kontrol etmeye çalışmayın ve çocuğunuzun davranışlarını diğer çocukların davranışlarıyla karşılaştırmamaya çalışın. Bu ona kendini özgüvensiz ve yetersiz hissettirecektir. Her bebeğin kendi kendini kontrol edebilme ve yönergelere uyma yeteneği değişkendir.

Çocukların günde birkaç kez alışılmadık durumlarla karşılaştıklarını ve size göre açıkça uyulması gereken bir kural gibi görünenlerin onlara mantıklı gelmeyebileceğini unutmayın. Büyüyene kadar kuralları defalarca açıklamanız ve çocuğunuzu sıkça yönlendirmeniz gerekecek.

Örneğin çocuğunuz boya kalemi kullandığı ilk sefer, muhtemelen kağıtta kullanması gerektiğini bilmeyecektir. Kahve masasına yazı yazmaya başlarsa, "Boyalarımızı kağıt üzerinde kullanıyoruz.’’ demek zorundasınız.

Mobilyaları çekmeye veya zarar vermeye başladıysa, ilgisini başka yöne çekin. Çocuğunuzun kuralları anladığından emin olana kadar hatırlatmalara devam edin.

Kuralların uygulanması konusunda tutarlı olun ve ailenin geri kalan üyelerinin de onu takip ettiğinden emin olun. Çocuğunuzu sınırlarını aşarken gördüğünde şaşıracaksınız. Bu gelişmeler sonucunda ona övgüler sunun ve bunun ne kadar önemli olduğunu ona hissettirin. Böylelikle sizi dinlemesinin önemini daha iyi anlayacaktır.