Çocuğunuz yaklaşık 18 aylık olduğunda, fırının sıcak olduğunu veya bıçakların keskin olduğunu söylediğinizde ne demek istediğinizi anlamasını bekliyorsunuz ancak o tehlikeyi yine de anlamıyor ve dokunmaya veya cisimleri çekiştirmeye çalışıyor.

Bebekler ancak sıcak bir nesneye dokunma deneyime sahip oldukları takdirde "sıcak" kelimesinin anlamını bulma yeteneğine sahip olurlar. Daha sonra onlara doğum günü pastasındaki mumların çok sıcak olduğunu söylerseniz, uygun ilişkiyi kurabileceklerdir. Ancak, çocuğunuzun sıcak bir cismin onu yakacağını yalnızca söyleyerek anlamasını bekleyemezsiniz.

Çocuklarda bazı kavramlar zihinlerinde sözcüklerle uyuşmuyor. Örneğin, çocuğunuz sıcak olduğu zaman sobadan uzaklaşsa bile, gelecekte bu mesajı hatırlayacağına güvenemezsiniz. Ayrıca, ocağın sıcak olması durumunda, ızgaranın veya ekmek kızartıcısının da sıcak olması gerektiğini anlamayacaktır. Çocuğunuzu bu tehlikeler hakkında sürekli olarak denetleyin ve uyarın. Cisimlerin işlerini ve görevlerini ona anlatmayı deneyin.

Bebeğim ne zaman "hayır" dan anlayacak?

Bazı bebekler, yaklaşık 6 ayda "hayır" kelimesinin ne anlama geldiğini anlamaya başlarlar, ancak çoğu, 12 ile 18 ay arasında bir yere gelene kadar, bu kelimeye tepki olarak yaptıklarını durdurmazlar.

Bebeğiniz yaramazlık yapmaya çalıştığında veya tehlikeli bir cisme yaklaştığında sakince ona hayır deyin ve ilgisini başka bir yere çekmeye çalışın. Örneğin, kediyi tutmaya çalışıyorsa, onun ilgisini bir oyuncakla dikkat dağıtmaya çalışın, kedi sevimli olsa bile ona zarar verebilir.  Hırçınlaştığında kediden uzaklaştırın veya kediyi başka bir odaya koyun.

‘’Hayır’’ kelimesinin bebeğiniz için bir şey ifade etmediğini fark ederseniz, yapmasını veya yapmamasını istediğiniz şeyi başka kelimelerle ifade edin. O zaman fırına çok yaklaştığında, "Sıcak, canın acıyabilir." deyin. Ses tonunuz, vermek istediğiniz mesaj için çok önemlidir.

Bebeğinizin oynaması için evdeki tehlikeli şeyleri ulaşabileceği yerlerden uzaklaştırmanız ve evi bebekler için güvenli bir hale getirmeniz gerekir. Güvenli olmayan alanları emniyet kapılarıyla kapatın, elektrik prizlerini kapatın ve tehlikeli veya kırılabilir öğelere ulaşamayacağından emin olun.