9 aylık doğan sağlıklı birçok bebek yaklaşık 6 ayı gece boyunca beslenmeden geçebilir. Çoğu çocuk doktoru, bu yaşlardaki çoğu bebeğin uyku sırasında uyanmadan veya herhangi bir ihtiyaç hissetmeden en az altı saat boyunca rahatça uyuyabileceğini söylüyor.

Bebeğinizi beslemek için gecelemenizin bir sakıncası olmasa bile, onu 6 aylık süreç içinde gece beslemelerinden uzak tutmanız, alışması açısından iyi bir fikir olabilir.

Çocuk doktorları, bebeğinizin kendisini uyutmayı öğrenmesine izin vermenin hiçbir zararı olmadığını söylüyor.  Bebekler bahsedilen bu süreç atlatılana kadar bazen gece boyu beslenmeye ihtiyaç duyabilir ancak buradaki amaç yemek yemeyi uykudan ayırmaktır. Bu alışkanlığı kazandırabilirseniz, bebeğiniz gece uyandığında geri uyumak için biberona veya size ihtiyaç duymamaya başlar.  

Çocuğunuzun gece yarısı atıştırmalarından vazgeçmeye hazır olduğunu gösteren işaretler; uzun süre beslenmeye devam etmeyi istememe, biberondaki mamasını bitirmeme veya besleme sırasında uykuya dalmak olabilir.

Özellikle bebeğiniz erken doğmuşsa, sindirim sorunları ya da kilo alamama gibi diğer sağlık sorunları varsa, bebeğinizde bu değişiklikleri yapmadan önce onun beslenme programını doktoruyla görüştüğünüzden emin olun.