Çocuğunuzun entellektüel potansiyelinin gelişmesine yardımcı olmak için daha ilgili bir ebeveyn olmalısınız.

Bebeğinizde güven oluşturun.

 Beyin her zaman güvenlik arayışı içindedir ve beynin güvende hissetmemesi yetişkinlerde olduğu gibi bebeğiniz için de huzursuzluk vericidir. Bu nedenle bebeğinizde güvenlik hissi oluşturmak çok önemlidir. Bebeğinizle yapacağınız cilt teması, göz teması, masaj ve konuşma gibi eylemler onda güvenlik duygusu yaratmaya yardımcı olur.

Uyku eksikliği, sosyal izolasyon ve yeni edindiğiniz görevleri göz önünde bulundurunca pek çok şeyle bir arada uğraşan bir ebeveyn olarak güvenlik duygusunu yaratma konusunda zorlandığınızı hissedebilirsiniz. Ancak eşinizle güçlü bir ilişki, bebeğinizin güvende hissetmesini sağlayacak en iyi yollardan biridir. Bebeğiniz konuşulanlardan anlamaz ancak konuşma şekliniz, ses tonunuz ve tavırlarınızla birlikte vücut diliniz onlara pek çok şey ifade eder. Bebeğinizin gelişimini desteklemek için huzurlu ve sağlıklı bir aile ortamı yaratmanız çok önemli bir detaydır. Bebeğinizin öğrenme becerileri ve karakteri, bebekliğinde şahit olduğu davranışlara göre şekillenir.

 

Yüzleri tanımasına yardımcı olun.

Araştırmalar, bebeklerin ebeveynlerinin yüz ifadelerini 3 veya 4 aylık dönemlerde tanımaya başladığını gösteriyor. Yaklaşık 5. ayda bebekler, yabancı bir kişinin yüzündeki duyguları kavrayabilirler ve 7 ile 9 aylıkken hayvanları dahi yüzlerinden tanımaya başlayabilirler.

Bebeklerin diğer insanların yüz ifadelerini okuması, onların bizimle iletişim kurmasının ilk yollarından biridir. Yüz ifadelerini okumak, güçlü sözsüz iletişim becerilerinin temel taşıdır.

Bu beceri ilerde çocuğunuzun daha ılımlı ve daha empati sahibi biri olmasını sağlayarak daha güçlü ilişkiler kurabilmesine de yarar sağlar. Bebekler 9. Aylarından itibaren şaşırtıcı bir şekilde kısa sürelerde de olsa gördükleri birçok yüzü hatırlamaya başlar. Bu nedenle bebeğinizi daha kalabalık ve daha sosyal ortamlara sokarak daha fazla insanla tanıştırırsanız, hafıza ve beyin gelişimiyle birlikte gelecekteki iletişim gücüne katkı sağlamış olursunuz.