Bebeklerin en sık yaptığı şeylerden biri ağlamaktır. Bebeğinizin ağlamasının sebebi bazen bellidir ve sorunu hemen halledebilirsiniz ama bazen de bebeğinizin neyden hoşlandığını, onu neyin avutabileceğini bulana kadar birkaç tane sakinleştirme tekniği denemeniz gerekebilir. Bu tekniklere bir göz atalım:

Bebeğinizin bezini kontrol edin.

Bebeğiniz ağlıyorsa, ilk olarak bezinin kuru olduğundan emin olmak için çabucak bezini kontrol edebilirsiniz.

Bebeğinizin aç olup olmadığını kontrol edin.

Bebeğiniz açsa, emzik ya da biberon verdiğinizde ağlamayı kesecektir ama ağlamanın açlık durumuyla ilgili geç verilen bir sinyal olduğunu unutmayın ve çözümü konusunda aceleci davranın. Bebeğiniz aç olduğu için ağlıyorsa, onu beslemek için öncelikle sakinleştirmeniz gerekebilir. Ayrıca yeniden ağlamasına sebep olmamak için her beslenme sırasında ve sonrasında bebeğinizin gazını çıkartın.

Rahatsızlık hissedip hissetmediğini kontrol edin.

Bebeğinizin ellerini ve ayaklarını elleyin. Çok ısınmış veya üşümüşse bir kat giysi daha giydirin veya çıkarın. Bebeğiniz üşüyorsa ılık ir banyo sakinleşmesini sağlayabilir. Giysilerini çıkarıp onu ağlatan şeyin vücudunu sıkan veya tahriş eden bir şey olup olmadığına da bakabilirsiniz. Bebeğinizin vücudu normalden daha sıcaksa, ateşini de ölçmeniz gerekebilir.

Bebeğinize sevgi gösterin.

Nazik bir masaj ya da sırtına hafif hafif dokunmak, ağlayan bir bebeği sakinleştirebilir. Bu hareketi, bebeğinizi kucağınıza karın üstü yatırarak yapabilirsiniz.

Bebeğinizi gezdirin.

Bebekler gün içinde hareket etmeyi severler. Bu nedenle bazen sadece hareket etmek ile bebeğinizi sakinleştirmeye yetebilir. Bebeğinizi kucağınızda sallayabilir veya evin içinde gezdirebilirsiniz. Güvenlik önlemlerini elden bırakmadan bebeğinizi salıncağında veya sallanan beşiğinde oturtabilir veya kucağınızda gezdirmeyi deneyebilirsiniz. Eğer hava güzelse pusetle birlikte gezintiye de çıkabilirsiniz. Bunların dışında bebeğinizi araba koltuğuna oturtup araba gezintisine çıkmak bile bebeğinizi sakinleştirmek için iyi bir fikirdir.

Müzik dinletin.

Düşük bir sesle şarkı söylemek ya da mırıldanmak bebeğinizi sakinleştirip ağlamasını durdurabilir. Bunun yerine hafif veya dinlendirici bir şarkı da çalabilirsiniz.

Sessiz bir yere götürün.

Bebeğiniz yorulduysa veya çok fazla uyarıcıya maruz kaldıysa, onu daha sakin bir ortama götürün. Bazen bebeğinizin tek ihtiyacı gürültüden biraz uzaklaşmaktır.