Bebeğiniz bir kez emeklemeye ve etrafta dolaşmaya başladığında hem sizin hem de onun yaşamındaki sınırlamaların önemi artar. Eskiden bebeğinizin siz olmadan yapabileceği çok fazla bir şey yoktu. Oysa emeklemeye ve tırmanmaya ve kendi başına keşifler yapmaya başladıktan sonra mutlaka sınırlamalar getirilmek zorundadır. Yani ona yapmaması gereken şeyleri daha sık söylemeniz gerekebilir.

Hayal kırıklığı

Bu durum hem çocuklar hem de ebeveynler için bir uyum sağlama dönemidir. Şu ana kadar yaptığı şeylere engel olunmamış olan 9 aylık bebeğin, ilgisini çeken o elektrik kablosuna uzandığı zaman ebeveynlerinin birden bağırmaya başlamasının ya da bir rulo tuvalet kağıdını paramparça ettiğinde onların yüzünde beliren o mutsuz ifadenin, kafasını karıştırıp moralini bozması anlaşılabilir bir şeydir. Çocuğunuzun neyin güvenli, neyin güvensiz olduğunu ayırt etmesi söz konusu olamaz. Koyduğunuz kuralların altında yatan nedenleri tam olarak anlaması için 4-5 yaşlarına gelmesi gerekir. Kendini ifade etme yeteneği arttığı için bu sınırlamalar konusunda neler hissettiğini de size belli edecektir. Bu aşamada, bebeğinizin sevdiği ve sevmediği şeyler net olarak bellidir ve bunları beden diliyle size iletir (eliyle işaret ederek, el çırparak, yüz mimikleriyle ve çeşitli sesler çıkararak).

Bu dönem ebeveynlerde de hayal kırıklığı yaratır. Tam oturtmayı başardım dediğiniz an düzeniniz tepetaklak olmuştur. Arkanızı bir saniye dönmeye görün, yere koymak gibi bir hata yaptığınız sepetin içindeki katlanmış temiz çamaşırlar yemek odasının dört bir yanına saçılmıştır. Postacının getirdiği zarfların da yere saçıldığını görünce, bebeğinizin artık tutunarak kalkabildiğini anlama şokunu yaşarsınız. Aynı zamanda, sevecenlik dolu ebeveynden, kurallar ve sınırlar koyan ebeveyne geçiş yapmak ve çocuğun isteklerini reddetmek zorunda kalmak da zordur.

Hayatı kolaylaştırmak

Sürekli nöbet tutup bebeğe tehlikeli durumlar ve nesnelerden uzak durmasını tembihlediğiniz bir evde yaşamaktan ne siz ne de bebeğiniz mutlu olursunuz. Evin içindeki bir sürü şey bebeğinize ekici gelir ve o yaşta bir bebeğin kendini kontrol etmesini de bekleyemezsiniz. Şu stratejileri denemeniz daha doğru olur:

Evi düzenli olarak çocuk için güvenli hale getirin.

Çocuğunuzun kendi başına keşifler yapacağı güvenli bir alan yaratmak herkesin hayatını kolaylaştırır. Bebekler, emeklemeyi öğrendikten hemen sonra merdivenleri tırmanmayı da öğrenirler. Merdivenin alt ve üst basamaklarına kapı taktırın. Ağır kitaplıkları ve TV sehpalarını duvara sabitleyin ki meraklı bebeğiniz onları yere indirmesin. Sehpaların köşelerini kumaşla kaplayın ve tehlikeli maddeleri minik parmaklarının ulaşabileceği yerlerden kaldırın.

Keşif yapabileceği güvenli olanaklar sağlayın.

Çocuğunuzun kazasız şekilde keşifler yapabileceği bir ortam hazırlamalısınız.  Bazı ebeveynler mutfaktaki alt çekmecelerden birini zararsız eşyalarla doldururlar. Ya da içinde tırmanabileceği yastıklar ve araştırabileceği boş kutular olan bir alan kurulabilir. Hava güzelse, bahçeye bir çadır kurmak dabir hayli eğlenceli olabilir.

Onu rahatlatın ama kararlılığı da elden bırakmayın.

Çocuğunuzun morali bozulduğunda, ona yardımcı olup oyalayın ama moral bozukluğunun ve hayal kırıklığının üstesinden gelmeyi öğrenmesi gerektiğini de unutmayın. Dikkatini dağıtmak veya zararlı nesneden başka tarafa çekmek genellikle işe yarar. Çocukların tutarlığa ihtiyacı vardır; onun için koyduğunuz güvenlik sınırlamalarından ödün vermeyin.

Bebeğinizi oyalayın.

9 aylık bebeklerin çoğu hareketlidir ve bir sürü uyarıcıya maruz kalır ama anne babalarından ayrı kalmak da istemezler. Ancak bütün ilginizi çocuğunuza verirseniz başka iş yapamazsınız.

Bunun için evin her odasına içinde oyuncaklar olan sepetler koyun. Gittiğiniz her odaya bebeği de götürün. Siz işlerinizi yaparken o da oyuncaklarıyla oynasın.

Aile hayatı.

Bebeğiniz yabancıların yanında kendini pek rahat hissetmez ama sizinle ve diğer aile bireyleriyle birlikte olmaya bayılır. Sırtınıza hafifçe vurarak size olan sevgisini belli eder, hatta bazen sarılma ve öpme gibi sevgi gösterilerini bile taklit edebilir. Aile yaşamınızın içinde yer almak istediği her halinden bellidir. Birden fazla çocuğunuz varsa, büyük olanla birlikte oynayabileceği yeni oyunlar keşfedebilirsiniz.