Bebeğiniz 9 aylık olduğunda önemli kilometre taşları ve motor gelişim dönemlerine gelmeye başlayacaktır. Bebeğiniz 9 aylık olduğu zaman gerçekleşmesi muhtemel 2 kilometre taşına bir göz atalım:

Yuvarlanma

Bebeğiniz 4. ve 6. aylar arasına geldiğinde yattığı yerden hareket etmeye çalışır. Karnının üzerine yatarak elleriyle kendini itmeyi ya da sırtüstü dönmeyi denemeye çalışır.

Ne yapmanız gerekir: Bebeğinizin önden arkaya veya arkadan öne dönüp dönmediği konusunda bilgi edinmek için onu izleyin. Hareket etmeye çalışırken kollarını daha etkin kullanabilmesi için ona yol gösterin ve destek verin.

Nasıl yardımcı olabilirsiniz: Bebeğinizin dönmeye başlayacağını gördüğünüzde, kolunu vücudunun yanına yerleştirmesine yardımcı olun ya da başının üstüne kaldırın böylece yuvarlanırken ona engel olmaz ve tüm yol boyunca ilerleyebilir.

Oturma

Bebekler yaklaşık 6 aylık olduklarında oturmaya başlarlar. İlk başta, bacakları açıkken öne doğru eğilecek ve elini yere koyarak kendisini destekleyecek. Yavaş yavaş dengesini kazanırken, dik oturup ellerini kaldırmaya başlayabilecektir. Yaklaşık 7 aylık olduklarında, çoğu bebek aynı anda hem oturup hem de bir oyuncakla oynayabilir.

Ne yapmanız gerekir: Bebeğinizin oturma eylemini kendi kendine öğrenmesi zordur. Bebeğinizin dik oturabilmesi için ona destek verin ve sonra yavaş yavaş ellerinizi çekin ama düşerse yakalayabilmek için gözünüz üzerinde olsun.

Nasıl yardımcı olabilirsiniz: Başlangıçta dik durmakta zorlanırsa, motivasyonunu kaybetmemesi için ona tutunabileceği bir destek sunun veya otururken ilgisini çekecek bir oyuncak verin.