Bebeğiniz artık daha rahat dik oturabildiği için, dünyayı izleyebileceği, oynayabileceği ve etkileşim içinde olacağı yepyeni bir görüş açısı edinmiştir. Duyusal ve motor becerileri gelişmeye devam ettikçe, macera ve keşif olanakları sunan her şeye karşı daha büyük bir ilgi duyacaktır.

Renkli kitaplar ve dergiler.

Bebeğinizin görme duyusu bir şeklin tamamına odaklanıp renklerini ayırt edecek kadar gelişmiştir. Bu aşamada birlikte renkli ve ciltli kitaplar okumak bir hayli keyifli olabilir. Basit okuma parçaları bebeğinizin sizin arkanızdan tekrarlamaya çalışacağı sesleri tekrar tekrar söylemenize olanak verir. Bebeğiniz kontrolü ele geçirmeye çalışıp sayfaları kendisi çevirmeye veya siz bir sonraki sayfaya geçerken kitabın kapağını kapatmaya kalkarsa bozulmayın. Bu yaştaki bir bebeğin derdi öyküyü anlamak değil, çeşitli sesler çıkarmak, resimlere bakmak ve kitap kapaklarını dişlemektir. Yırtılmasına aldırış etmeyeceğiniz eski dergilere bakmak da eğlenceli olabilir.

Kısa gezintiler.

Bebeğiniz pusette oturmayı becerebildikten sonra parklarda ve mahallenizde yapacağınız gezintiler yepyeni bir boyut kazanır. Artık bebeğiniz de sizin görebildiğiniz şeylerin çoğunu görebilir ve yanınızdan geçen bir köpeği veya bir sincabın daldan dala sıçrayışını keyifle izleyebilir. Başını sağa sola çevirerek farklı seslerin geldiği yönü de anlayabilir. Hava güzelse, bebeğinizi çimenlerin üstüne oturtup etrafındaki farklı yapı ve dokudaki nesnelere dokunmasına izin verin. Bu yaşta bir bebekle hayvanat bahçesine ve kütüphaneye yapılan geziler de daha keyifli olur ama sürelerinin uzun olmasını beklemeyin. Bebeğinizin dayanma gücünü ve kısa dikkat süresini hesaba katarak bu ziyaretleri bir iki saatten uzun tutmayın.

Kucakta hoplatma oyunları.

Bebeğinizin başını tutmayı öğrenmesi daha bedensel oyunlar oynamaya da imkân verir. Bebeğinizi yüzü size dönük olarak kucağınıza oturtup ellerini tutun ve bir yandan onu hoplatırken bir yandan da şarkılar söyleyin. Ya da çocuk tekerlemeleri ve şarkılarını öğrenmeye çalışın. Bebeğiniz yerde uzanırken kollarını uzatmaya başladıysa onu bir eliyle biraz uzağında olan bir oyuncağa uzanmaya teşvik etmeye başlayabilirsiniz. Bebeğiniz zamanla tek koluna dayanıp öbürüyle de oyuncaklara ulaşmaya çalışacaktır. Bu uzanma eylemi genellikle emeklemeye doğru atılan ilk adımdır. Yerde yuvarlanan toplar ve diğer oyuncaklar bebeği peşlerinden koşmaya teşvik eder.