Bu yaştaki bir bebek çeşitli duygularını yüz ifadesiyle, sesler çıkararak ve beden dilini kullanarak ifade edebileceğini çabucak anlar. Örneğin, mutluluğunu ve heyecanını gülerek belli etmeyi bilir. Beğenmediği bir şeyi mimiklerle veya yüzünü başka tarafa çevirerek belli eder. Bu tür tepkilerini ona yeni bir yiyecek verdiğinizde ya da güvenliği için bazı hareketlerine sınırlama getirdiğinizde fark edebilirsiniz.

                        

Bağın güçlenmesi

5 aylık bir bebek aile içinde kendine sağlam bir yer edinmiş ve kimleri sevdiğini açık ve net olarak belirlemiştir. Bebek aile düzeni içinde kendini rahat hisseder ve bu düzenin aksamamasını ister. En sevdiği aktivite hala sizinle beraber olmaktır. Size ve diğer aile bireylerine artan bağlılığı, sizin onunla oynamayı yarıda kesmeniz veya bulunduğu odadan çıkmanız durumunda keyfinin kaçmasına ve mutsuz olmasına neden olur. İçinin rahat etmesi için civarda olduğunuzu ve en kısa zamanda geri döneceğinizi bilmeye ihtiyaç duyar. Bulunduğunuz yerden ona seslenerek veya şarkı söyleyerek bunu sağlayabilirsiniz.

Kişiliğin ortaya çıkması

Bebeğiniz olgunlaştıkça, kişilik özellikleri de daha belirgin şekilde ortaya çıkacaktır. Bebeğiniz kıpır kıpır ve enerjik mi? Belki de aslında sakin ve temkinlidir. Hedefine ulaşamadığı zaman morali kolay mı bozuluyor? Yoksa inatçı denebilecek kadar azimli mi? Yeni ortamlara kolay uyum sağlayabiliyor mu, yoksa ısınması zaman mı alıyor?

Herkes mizacının temelini oluşturan birtakım davranış özellikleriyle dünyaya gelir. Bebeğin herhangi bir huyu belli bir durumda hoşunuza giderken, başka bir durumda işinize gelmeyebilir. Örneğin, bebeğinizle oynamayı müthiş bir eğlenceye dönüştüren o yüksek enerjisi, bezini değiştirirken veya beslenme saatlerinde yerinde duramadığı zaman hayatınızı güçleştirebilir.

Genelde bebeğin huylarının değiştirilmesi mümkün değildir; bu, onun kişiliğini değiştirmeye çalışmakla aynı şeydir ama bebeğin normal davranışlarını öğrenerek ve huyunu anlayarak onu daha iyi değerlendirebilir ve ebeveynlik tarzınızı onun en iyi yönlerini ortaya çıkaracak şekilde uyarlayabilirsiniz. Bebeğinizle su anki etkileşiminiz, çocukluğu, ergenliği ve hatta yetişkinliği boyunca kuracağınız ilişkinin zeminini hazırlayacaktır.