Bu yaştaki bebekler çok basit oyuncaklara ve nesnelere ilgi duyarlar. Onları meşgul etmek için önlerine oyuncak yığmanız gerekmez. Aslında, çok fazla oyuncak veya çok fazla aktivite bebeğinizi sıkıp ağlamasına bile sebep olabilir. Her seferinde birkaç oyuncak verin ki bebeğin her birini incelemeye ve ne işe yaradığını anlamaya zamanı olsun. Bu ay bebeğinizin hoşuna gidecek oyuncaklar şöyle sıralanabilir:

Ses çıkaran oyuncaklar:

Bu aşamada bebeğiniz bilinçli olarak çıngıraklarla ve ses çıkaran oyuncaklarla oynamaya başlar. Bebeğinize, sebep sonuç ilişkisini kavramasına yarayacak ses çıkaran oyuncaklar verin ki onları oraya buraya çarptığı ya da salladığı zaman ses çıkardıklarını anlasın. Bebekler düğmeye bastıklarında harekete geçen veya ses çıkaran yaylı oyuncaklarla ve bebek telefonları gibi nesnelerle oynamaya bayılırlar.

Müzik veya müzikli oyuncaklar:

Müzik, henüz konuşmayı öğrenmemiş biri için duyguları ve düşünceleri ifade etme yoludur. Bebeklerin çoğu müziğe bayılır ve hoşlarına giden bir müzik parçası duydukları zaman müziğin ritmine uygun hareketler yaparlar. Bebeklerin sevebileceği türden (çocuk şarkısı olması gerekmez) şarkıların olduğu bir liste yapın ve bebeğinize dinletin. Daha da güzeli, bebeğinizi kucağınıza alıp odanın içinde müzik eşliğinde şarkı söyleyip dans edin.

Ayna:

Bebeğinizin önüne kırılmayan bir ayna koyup kendisiyle tanışmasını izleyin. Bu yaştaki bir bebek aynada gördüğünün kendi yansıması olduğunu bilemeyecek ve onun yaptığı hareketlerle eğlenecektir.

Uzanabileceği cisimler:

Yerde yüzükoyun uzanırken veya dik otururken ulaşamayacağı yerlere bir iki parlak renkli oyuncak koyun. Bu, çocuğunuza uzanma becerilerini uygulama ve göz-el koordinasyonunu geliştirme olanağını verecektir.