Bebeğinizin motor gelişimini desteklemek, merakını uyandırmak ve etrafındaki dünyayı keşfetmesini sağlamak için şu aktivite ve oyuncaklardan yararlanabilirsiniz:

Oturma pratiği yapın.

Bebeğiniz az çok başını tutabilmeye başlayınca, onu ya bebek koltuğuna ya da yastıklarla desteklediğiniz bir yere oturtun. Bu, bebeğinizin denge duygusunu geliştirecek ve sırt kaslarının güçlenmesine yardımcı olacaktır. Onunla yüz yüze oturup birlikte şarkılar söyleyin ve el çırpma oyunları oynayın. Ya da yere uzanıp bebeğinizi vücudunuza dayayarak oturtun. Ama bu aşamada uzun süreler oturma pozisyonunda kalmasını beklemeyin. Bebeğiniz birkaç kez devrildikten sonra birlikte kitap okumak gibi farklı bir faaliyete geçin

Duyularını harekete geçiren oyuncaklar seçin.

Bebeğinizin bulduğu her şeyi ağzına götürme tutkusunu göz önünde bulundurarak azıcık ıslanmaktan veya çiğnenmekten zarar görmeyecek oyuncaklar seçin. Basınca sayfaları öten ciltsiz kitaplar hem eğlenceli hem de pratiktir. Diş kaşıma halkası, büyük plastik anahtarların takılı olduğu anahtarlıklar, ölçme kapları ve yumuşak bloklar da uygun seçeneklerdir. Bebeğin tutma, sallama ve hareket ettirme pratiği yapabileceği oyuncak ve eşyalar seçmeye çalışın. Seçtiği oyuncakların çocuğunuzun boğulmasına neden olabilecek, çıkabilen küçük parçaları olmamasına dikkat edin.

Taklit oyunları oynayın.

Bu yaştaki bir bebek, sizin çıkardığınız seslere iyice dikkat edip sonra da bunları kendince taklit etmeye merak sarar. Bebeğinizin çıkardığı sesleri sabırla dinleyip taklit etmeye çalışın. Bebeğinize cevap verirken yavaş konuşun ve sözcükleri açık şekilde telaffuz edin. Aynı sesleri çıkarması için ona zaman tanıyın. Eğer ikinci bir dil biliyorsanız, bebeğinizle o dilde de konuşabilirsiniz. Çeşitli mimikler de yapın ve kahkahalar atın. Böylelikle bebeğinizin dil becerilerine ve sosyal ilişkilerine katkıda bulunmuş olursunuz.

Banyonun keyfini çıkarın.

Destekle de olsa bebeğin oturması artık daha kolaylaştığı için, ebeveynler banyo saatini oyun saatine çevirirler, hatta bazen bebekleriyle birlikte küvetin içine girerler. Ilık suyun hafifliği, bezin ve giysilerin kısıtlamalarından kurtulmuş olmak duyular açısından müthiş bir deneyimdir ama banyo köpüğünün ve sabunların bebeğin gözlerini ve cildini tahriş edebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Ayrıca su, yerinde duramayan, kıpır kıpır oynayan bebeğinizi daha da kaygan hale getirir.