Bebeğinizin beynindeki sinir hücreleri olgunlaşıp diğer beyin hücreleriyle bağlantı kurdukça ve kafatasındaki miyelin sayesinde yalıtımları sağlandıkça, beyni, vücudunun geri kalan bölümünde daha fazla kontrol olanağı kazanacaktır. Bunu anlamak için bebeğin, incelemek için elini yukarı kaldırmak veya bir oyuncağa uzanmak gibi amaca yönelik hareketlerini gözlemlemek yeterlidir.

Bu bilinçli motor becerilerini başarmak, düşünme, akıl yürütme ve planlama becerilerinde ustalık ve maharet gerektirir. Bu yaşlarda bebeğinizin zihninde oluşmaya başlayan düşünceler şunlardır:

Merak:

Annemin önümde sallandırdığı o şey nedir? Gibi bir düşünceye girerek merak edip elinizdeki cisme uzanmaya çalışır.

Kafa yorma:

Ona dokunursam ne olur acaba?

Deneme ve yanılma:

Kollarımı bu tarafa doğru hareket ettirmek, öbür tarafa hareket ettirmekten daha çok işe yarıyor.

Örneğin, bebeğiniz oyuncaktan ses veya gürültü çıkmasını sağlamayı başardığında, başka bilgileri işlemden geçirmesi ve analiz etmesi gerekecektir. O gürültü de neydi? Nasıl çıktı o ses? Aynı şeyi tekrar yapabilir miyim acaba?

Kayda almak:

Bir bebeğin beyninde anıların oluşması için deneyimlerinin tekrarlanması gerekir. Bebeğinizin ihtiyaçlarına, besleme, sarılma, banyo yaptırma, avutma, kucakta taşıma gibi tutarlı tepkiler vermeniz, zamanla bebeğin beyin hücreleri arasında, her aynı şekilde tepki verişinizde pekişen ve etkinleşen bellek yolları oluşturur.

İletişimin kapsamını genişletmek:

Aynı zamanda, iletişim kurmak için çıkardığı sesler ve yaptığı mimiklerle ilgili repertuvarını genişlemektedir. Hatta bebeğiniz 3-4 ay civarına yaklaştığında, gülücükler atarak, cıvıldayarak ve ciyaklayarak sizinle sohbet etmeye başlatabilir.