Ebeveynlerinin, bebeğin yaşamındaki en önemli insanlar haline gelmesi fazla uzun sürmez. Bebeğinizin dünyası tamamen ailesi üzerinde yoğunlaşır. Ebeveynlerinin günlük yaşamlarına dâhil olup izleyerek, dinleyerek ve ipuçlarını değerlendirerek insanların birbirleriyle nasıl ilişki kurduklarını öğrenir. Bebeğiniz ilk ilişkilerini sizinle kuracaktır.

Bu aşamada bebek artık sadece sizden gördüğü davranışları anlamlandırmaya başlayabilir. Hatta bazı bebekler, mimiklere, seslere veya dokunmalara kıkırdayarak veya gülerek tepki vermeye başlarlar. Gülme, genel olarak bilinçli gülümsemeden bahsediyorsak, bir ay kadar sonra başlar ve ilişkinize çok şey katar.

Bu aşamada bebekte henüz yabancı korkusu başlamamıştır; oldukça dışadönüktür ve yeni insanlarla tanışmaktan mutludur. Bu, bebeğinizi birkaç saatliğine büyükanne ve babaya ya da güvenilir bir bakıcıya emanet edip dışarı çıkmanız için iyi bir fırsattır. Bir iki ay sonra bebeğiniz sizden ayrılmaya pek de razı olmayacaktır. Ama kısa süreli evden ayrılışlarınızın her seferinde geri döndüğünüzü bilirse, ileride bebeğinizi geçici olarak başka birine emanet etmeniz gerektiğinde, işiniz kolaylaşır.

Bu ay bebeğinizin sadece bir ihtiyacını ya da duygusunu ifade etmek için değil, ilgi çekmek için ağladığını da fark edeceksiniz. İleriki haftalarda ağlama genellikle azalacaktır ama artık daha bilinçlidir ve sizi yanına getirmek için ağlar. Ağlamalarına hemen ya da mümkün olan en kısa sürede ve sevecenlikle cevap vermeye devam etmeniz, hatta sadece adıyla çağırmanız bile, orada olduğunuzu bilmesini sağlayıp onu rahatlatmaya yarayacaktır. Ona karşı göstermeye devam ettiğiniz bu duyarlılık, onun size duyduğu güveni ve onda yarattığınız emniyet hissini pekiştirecektir.