Üçüncü aya gelindiğinde bebeğiniz dünyayı keşfetmek için hareket etmeye başlar. Kaslarının güçlenmiş olması, dünyayı gözetlemesi için ona yeni görüş açıları sağlamaktadır. Hareketleri daha amaca yönelik olmaya başladıkça, yeni doğmuş bebeğe özgü reflekslerinin kaybolduğunu fark edeceksiniz.

Baş ve boyun:

Artık karnının üzerinde yatarken başını ve omuzlarını kaldırabilir. Bazı bebekler kollarını uzatıp dirseklerinin üzerinde bile durabilirler. Bu, etrafı seyretmeleri için onlara daha fazla imkân verir. Ayrıca, karnının üstünde yatarken yukarıya ve yanlara bakmak bebeğin boynunun güçlenmesini ve baş kontrolünü daha da artırır.

Bebeğin baş kontrolünün artması demek, onu oturma pozisyonuna getirirken başının daha az arkaya düşmesi demektir. Bebeğinizi sırtını dayayarak kucağınıza oturttuğunuz zaman, başını birkaç saniyeden daha uzun süre dik tutabilir. Bu üçüncü ayda, bebeğin sırtında hâlâ hafif bir kamburluk olduğunu fark edersiniz. Bebeğin motor becerileri geliştikçe, sırtının üst ve bel kısmı da güçlenecektir. Güçlü sırt kasları, bebeğin bedeni için bir denge ve destek öğesi olacak ve bebeğiniz böylelikle destek almadan emeklemeyi, ayakta durmayı ve daha sonra da yürümeyi öğrenecektir.

Eller ve kollar:

Bu yaşlardaki bir bebeğin en sevdiği hobisi ellerini seyretmek, onları göz seviyesine getirip kavuşturmak ve ellerini ağzına götürmektir. Bu dönemde, ellerini açıp kapatarak ve parmaklarının arasını açmayı deneyerek sürekli olarak ellerini inceler. Kızınız ya da oğlunuz cisimleri artık refleks olarak değil, bilinçli olarak kavramaya başlamıştır ve eline aldığını da kolay kolay bırakmaz. Bir sonraki aşama, bir oyuncağı eline alıp sonra da öbür eline geçirecek parmak maharetini kazanmak olacaktır. Zamanla ince motor becerilerini pekiştirecek ve bir oyuncağı yerinden alıp tekrar yerine koymayı başaracaktır.

Bacaklar:

Bebeğin bacakları dikkat çekecek kadar güçlenmiştir ve bacaklar ve dizlerini esnetme hareketleri denemektedir. Bebeğiniz, bilinçli olarak dönmeye hazırlık olmak üzere öne ve arkaya doğru sallanma hareketleri yapmaya başlar. Hatta 3 aylık bebeklerin çoğu sırt üstü pozisyondayken önce yanlara sonra tekrar sırt üstü pozisyona dönmeye başlayarak yuvarlanmanın ilk adımlarını atarlar.