Tekmeleme

Tırmanmak, ayakta durmaya çalışmak ve yürümeye hazırlanmak bebeğiniz için hayli büyük bir zorluktur ve bunları başarabilmesi için küçük bacaklarında bir sürü farklı kasın gelişmesi gerekiyor. Bu bahsedeceğimiz tekme oyunu motor becerilerini geliştirirken, emekleyen bebeğinizin yürüyebilmesi için ilk adımlarını attıracak.

Uygun yaş aralığı: 8 ile 13 ay arası

Geliştirilen beceriler: Motor becerileri

Gerekli eşyalar: Hafif ve orta boy plastik top

Diz çökün ya da yere oturun ve bebeğinizi sırtı göğsünüze gelecek şekilde tutun. Bir kolunuzu  göğsünün etrafında sarıp tutarken diğer elinizle kalçalarından  destekleyerek bebeğinizin bacaklarının öne çıkmasını sağlayın. Önünde bir top yerleştirin ve ayağıyla topa vurarak topu hareket ettirmesine yardım edin. Böylece bebeğiniz minik bir futbol yıldızı gibi topu hareket ettirmeye devam edebilir. Ayağının topla her temasında bebeğinizi alkışlayarak teşvik edin ve onun topu ne  kadar ileri atabildiğine dikkat edin.

Bebeğinizin bir oyun arkadaşı olduğunda ise ortaya harika bir oyun çıkabilir. Bebeğiniz ve arkadaşının yüzleri birbirlerine bakacak şekilde onları tutarak topu birbirlerine doğru ileri geri tekmelemelerini sağlayabilirsiniz.

Bu ses nereden geliyor?

Ses çıkartan oyuncaklar bebeklerin favorisidir çünkü bebekler çok yüksek olmayacak şekilde çıkan seslerle şaşırtılmayı severler. Bu oyuncakları saklambaç benzeri bir oyuna eklediğinizde bebeğiniz için görsel-işitsel bir tahmin oyunu yaratabilirsiniz.

Uygun yaş: 7 ile 15 ay arası

Geliştirilen beceriler: Nesnelerin anlaşılması, el-göz koordinasyonu

Gerekli eşyalar: Birkaç gürültü çıkaran oyuncak, el havlusu veya küçük battaniye

Bebeğinize ses çıkartan bir oyuncak gösterin, oyuncağı sallayarak veya sıkarak ses çıkartmasını sağlayın ve sonra oyuncağı bir havlu veya küçük bir battaniye ile örtüp daha sonra bebeğinizin oyuncağı arayıp bulmasına izin verin. Sonra  oyuncağın üzerini tekrar örtün ve havlunun veya battaniyenin altında görünmüyorken ses çıkartmayı deneyin. Bu oyun onu güldürmek ve cisimleri keşfetmesini sağlamak için gayet güzel bir yoldur.

Not: Oyuncağınızdaki etiketini okuyarak bebeğinizin solunum yollarına kaçabilecek küçük parçalar bulunmadığından emin olun.