2 Yaşındaki Çocuklarda Empati Nasıl Geliştirilir?

Bu yaşta beklentiniz ne olmalı?

İnsanlar, en azından bir dereceye kadar empati sahibi olmak için önceden programlanmışlardır: Araştırmalar, kreşte çocuklardan biri ağlamaya başladığında, onunla birlikte ağlayanların büyüdüklerinde empati konusunda daha önde oldukları gözlemlenmiştir. Yine de, 2 yaşındaki çocuklar, herhangi bir ebeveynin de bildiği gibi, özverili veya cömert davranış modelleri değildir. Çocuk terapisti ve Okulöncesi Çocuklar İçin Olumlu Disiplinin Yazarı Jane Nelsen, "Empati oluşturmada gelişimsel olarak yetenekli değiller." diyor. "Ama bu, onlara öğretmeye devam etmemeniz gerektiği anlamına gelmiyor... Örneğin, 2 yaşındaki çocuğunuz kız kardeşine vurduğunda ona ‘’ İnsanlara vurmak canlarını yakabilir. Güzel şekilde dokunmayı dene bu sana nasıl hissettirdi? ‘’ şeklinde bir açıklama yapabilirsiniz, bir süre sonra söylediğiniz şeyi anlayacaktır.

2 Yaşındaki Çocuklarda Empati Nasıl Geliştirilir

Ne yapabilirsiniz?

Duyguyu etiketleyin. Çocuğunuzun davranışlarına birer isim koyarak başlayın, böylece duyguları tanıyabilir. 2 yaşındaki çocuğunuz gelip acıyan parmağınızı öptüğünde ona ‘’ Çok ama çok kibarsın.’’ Böylece sizin tepkilerinizle birlikte durumu anlayarak bu değerlerin farkına varacaktır. Olumsuz duyguları da tanıması gerekiyor, bu nedenle umursamaz veya ilgisiz davrandığında ona ‘’ Kardeşinin çıngırağını elinden aldığında kardeşin çok üzüldü. Onu daha iyi hissettirebilmek için sence ne yapabiliriz? ‘’ gibi örneklerle onu olumsuz noktalarda bu şekilde uyarabilirsiniz.

Empati davranışını övün. Çocuğunuz şefkat gösterdiğinde ona doğru yaptığını söyleyin ve olabildiğince özen gösterin: "Oyuncak ayını kardeşinle paylaşarak çok cömert davrandın. Onun ne kadar mutlu olduğunu görüyor musun ?"

2 Yaşındaki Çocuklarda Empati Nasıl Geliştirilir

2 yaşındaki çocuğunuzu onun ve sizin duygularınız hakkında konuşmaya teşvik edin. Onu dikkatle dinleyerek duygularını önemsediğini öğrenmesine izin verin. Sizinle konuşurken gözlerine bakın ve söylediklerini yorumlayın.’’Heeey ‘’ diye bağırdığında ona ‘’ Vay, bugün çok mutlu görünüyorsun ‘’ demeyi atlamayın. Ona mutlu olmasının sebebini sorduğunuzda cevap veremeyebilir fakat mutluluk üzerine konuşabilirsiniz. Benzer şekilde, kendi hislerinizi onunla paylaşın: "Bana vurduğun için üzülüyorum, o ayakkabıları giymek istemediğini söyleyebileceğin başka bir yol düşünelim." Hareketlerinin başkalarını etkilediğini öğrenecek, küçük çocukların kavraması zor bir kavram.

Başkalarının davranışlarına dikkat edin. Çocuğunuza başkası nazik davrandığında bunu fark etmesini öğretin. "Torbayı düşürdüğümde yerden almamıza yardım eden bayanı hatırlıyor musun? O gerçekten çok iyi davrandı ve üzgün olduğumda kendimi daha iyi hissettirdi." Bunu yaparak, 2 yaşındaki insanların eylemlerinin diğerlerini duygusal olarak nasıl etkilediği anlayışını güçlendirirsiniz. Kitaplar da iyi örnekler verir, bu nedenle çocuğunuza bir hikayedeki kayıp köpek yavrularının nasıl bir şeyler hissettiğini ya da başka birinde küçük kızın neden gülümsediğini sormasını isteyin. O karakterlerden biriyseniz, nasıl hissedeceğini söyleyin ve nasıl tepki vereceğini sorun. Bu tartışmalar, başkalarının duygularını öğrenmesine ve kendi duygularıyla ilişkilendirmesine yardımcı olacaktır.

Nezaketin temel kurallarını öğretin. İyim davranışlar, çocuğunuzun başkalarına ilgi ve saygı gösterilmesi için somut bir yoldur. Çocuğunuz sözlü olarak iletişim kurduğu anda "lütfen" ve "teşekkür ederim" diyebilirsiniz. Size nazik olmadığında veya emir verir gibi konuştuğunda da bunun hoşunuza gitmediğini açıklayın. Tabii ki, kibar davranmak için binlerce kez kuralı açıklamak zorunda kalacaksınız ama değecek. Çocuğunuza başkalarının yanında düzenli olarak "lütfen" ve "teşekkür ederim" deyin ve bu ifadelerin hem evde hem de dışarıda normal iletişimin bir parçası olduğunu öğrenecektir.

2 Yaşındaki Çocuklarda Empati Nasıl Geliştirilir

Çocuğunuzu kontrol etmek için öfkeyi kullanmayın. 2 yaşındaki bebeğinizin daha küçük kardeşine vurduğunda görmek sizi üzse de, öfkesini davranışını yönetmek için bir araç olarak kullanmamaya çalışın. Öğretim ve örnek yoluyla öğretmek, özellikle bu çağda daha etkilidir. "Yirmi Öğretilebilir Erdem’’in yazarı Jerry L. Wyckoff," Sana gerçekten kızdım, odana kapan. ‘’ demek yerine çocuğunuza empati gösterin. Kızmaktan çok, sakinleşmek için biraz zaman ayırın. Sonra, "Kızgın olduğunu biliyorum, fakat kardeşine vurmamalısın, ona zarar verdin ve üzüldüm lütfen ondan özür dile." deyin.

Çocuğunuza küçük işler verin. Araştırma, sorumluluk öğrenen çocukların fedakarlık ve sevecenliği de öğrendiklerini ortaya koyuyor. İki yaşındaki çocuklar küçük görevler üstlenmeyi severler ve evcil hayvan besleme gibi bazı işler empati kurmayı özellikle de iyi bir iş için övgü kazandıklarında empatiyi öğretir: "Kedimizin kuyruğunu nasıl salladığına bak! Ona çok iyi davrandığın ve akşam yemeğini kendin verdiğin için çok mutlu. " deyin.

İyi bir örnek oluşturun. Şefkat ve hayır işi, çocuğunuza empatiyi öğretmek için mükemmel bir yoldur. Hasta bir komşu ya da yeni bir bebek sahibi olan arkadaşınıza yemek götürün. Sizin kıyafet yardım paketi hazırlamanıza yardım etmesine izin verin. Çok basit bir şekilde, bazen insanların hasta olduğunu ya da yeterli yiyecek veya giyecekleri olmadığını açıklayabilir ve bu nedenle çevrelerindeki kişilerin yardımına ihtiyaç duyacaklarını söyleyebilirsiniz.