2 yaşın altındaki 2 çocuğun ebeveyni olmak hayatınızı karışık bir hale getirebilir. Bununla birlikte arka arkaya doğan ve yaşları yakın çocukların ebeveyni olmanın birçok iyi tarafı da olabilir. Gelecekteki yoğun yıllarınızı yönetmek için bu durumu yaşamış annelerden gelen tavsiyeleri dikkate alabilirsiniz:

Şekerleme uykularını dengelemek

Kızı ve oğlu 16 ay arayla dünyaya gelen bir anne; "Ben bir çocuk için kalkarken her zaman diğerini de düşünmeliyim." diyor. Tercümesi: Kendinizi tekrar şarj edebilmeniz için hiç zamanınız yok.

Bu durumları biraz düzene sokmak için küçük bebeğiniz yaklaşık 6 aylık olduğunda, onların öğle uykularını senkronize etmeye çalışın. İkisinin de aynı zamanlarda uyuması, kendinize zaman ayırmanızı kolaylaştıracaktır.

İkisine de Yanıt Vermek

Bazen ikisi de aynı anda uyanıp aynı anda ağlayıp aynı anda mızmızlanabilirler. Böyle zamanlarda genel olarak hangisinin fiziksel, hangisinin ruhsal ihtiyacı olduğuna göre öncelik vermelisiniz. Biri topu sepete atamadığı, diğeri aç olduğu için ağlıyorsa, aç olana öncelik vermelisiniz. Ama büyük çocuk yere düştüğü ve yardıma ihtiyacı olduğu için, küçük bebeğiniz de tutulmak ve kaldırılmak istediği için ağlıyorsa, o zaman büyük çocuğunuza yardım etmelisiniz.

Bebeğinizi emzirirken veya onunla uzun süre ilgilenmek zorunda olduğunuzda diğerini de oyalayacak eylemler bulmalısınız. Yürümeye başlayan çocuğunuzla ilgilenmek için ellerinizin serbest olması gerekiyor bu yüzden diğer bebeğinizi kucağınızda tutun. Ancak daha büyük olan bebeğiniz bazı zamanlarda kendi kendini eğlendirebilmeyi öğrenmeli.

Yemek saatlerini yönetmek

Çocukların farklı yiyecek ihtiyaçları, bazı zamanlar aşçı gibi hissetmenize sebep olacaktır.

Düzeltmek için kendi çözüm yollarınızı bulabilirsiniz. Örneğin ikisinin de sevebileceği yemeklerden yapın. Yemeği bebeğinize vermek için karıştırıp blendırdan geçirebilirsiniz. Böylelikle iki çocuğunuzu da beslemiş ama daha az enerji harcamış olursunuz.  

Evin dışında olmak

Yürümeye başlayan çocuğunuz oyuncaklarını eline alıp dışarı çıkmak veya parka gitmek istiyor ancak sizin evden çıkabilmeniz için daha küçük olan bebeğinizle ilgili her ayrıntıyı düşünmeniz gerekiyor. Çocuk arabasına koyacağınız kağıt mendilden meyve suyuna kadar düşünmeniz gereken pek çok ayrıntı var.

Tüm bunları düşündükten sonra dışarı çıktığınızda dahi bazen sorunlar yaşayabilirsiniz. Çünkü ikisini de aynı anda mutlu etmek zordur. Böyle durumlarda bir arkadaşınıza gitmek veya bir anne grubuna katılmak size yardımcı olabilir. Böylelikle örneğin biri sizin büyük bebeğinizle ilgilenirken siz diğerinin altını değiştirebilirsiniz.

Sevgiyi yaymak

Bazen büyük bebeğiniz, kendisinin de aklı tam ermediği için kardeşini oyuncağı gibi görür. Kendisini büyük kardeş olarak gördüğünden onu sarılıp sahiplenmek ve devamlı kucaklamak ister. Bunun için onları her yalnız bırakacağınızda büyük çocuğunuza onu meşgul edecek başka işler verin ve sık sık kardeşinin bazen canının yanabileceğini hatırlatın.