Şu ana kadar bebeğinizin zihni pek çok şeyi öğrenmeye başladı ve artık birtakım şeyleri ifade etmeye de hazır olabilir. Bebeğinizin etrafındaki sesleri dinleyip özümleme vakti çoktan gelmiştir. Çocuklar önce dili anlar ve daha sonra kullanmaya başlarlar. Bebeklerin bu aylardaki zihin gelişimleri şu şekilde olur:

Agulama ve cıvıldamalar:

Anne ve babalar için bu ayın en sevindirici gelişmelerinden biri, bebeklerinin agulama dediğimiz anlamsız olan ama bir şeyler ifade etmeye çalıştıkları sesler çıkarmalarıdır. Bebekler genellikle 6-8 haftalıkken ilk konuşma girişimlerinde bulunurlar. Genellikle yumuşak ve tek heceli sesli harflerden oluşan sesler çıkarırlar. Ağlama ve hırıltılı seslerin aksine, bu sesler göğüsten değil gırtlaktan çıkar. Agulama ağlamaktan daha farklı olarak ağız kaslarının kullanımını gerektirir. Daha net sesler çıkarabilmek için, bebeğiniz zamanla dilini ve daha sonra da dudaklarını kullanmaya başlayacaktır. Merkezden başlayıp dışarıya doğru ilerleyen bu dil gelişimi modeli, bebeğin motor gelişimiyle paralellik gösterir. Cıvıldama bebeğin mutlu ve hayatından memnun olduğunu ifade etme biçimidir. Bebeğiniz kendi kendini eğlendirmek için veya sizin dikkatinizi çekmek için agu ve cıvıldama sesleri çıkarabilir. Bebeğiniz size bakarak agu sesleri çıkarır, siz de ona cevap verirseniz, o bunun iki kişilik bir oyun olduğunu hemen anlar. Ona cevap vererek, iletişimin önemini ve bir neşe ve keyif kaynağı olduğunu vurgulamış olursunuz.

Ağlama bu ay da oldukça fazladır.

Bebeğiniz yine en çok ağlamaya başvurarak ihtiyaçlarını dile getirip ruh halini belli eder. Moralinizi bozmayın ama ağlama, bebek 6-8 haftalıkken günde 3 saat gibi rekor bir seviyeye ulaşır ancak bu normaldir. Birçok bebek, birikmiş streslerini atmak için, günün sonunda huysuzluk ve uzun uzun ağlama alışkanlığı edinirler.

Bebeğinizin bütün ihtiyaçlarını karşıladıysanız, ağlamasına katlanmak sizin için zor olabilir. Bir ebeveyn böyle bir durumda, kendini ebeveynlik becerileri konusunda yetersiz hisseder. Ağlayan bir bebeği sakinleştirmek her zaman mümkün olmayabilir ve suçu kendinizde aramaktan vazgeçmelisiniz. Bebeğiniz biraz sonra ya uykuya dalacak ya da ruh hali değişecektir. Bebeğiniz 3-4 aylık olduğunda ağlama süresi hatırı sayılır ölçüde azalacaktır.

Bebeğinizin ağlamasına başka belirtiler de eşlik ediyorsa ya da ağlama süresinin ve yoğunluğunun normalden fazla olduğunu hissediyorsanız, sezgilerinize güvenin ve doktorunuzu arayın.