İkinci ayda bebeğiniz gittikçe daha uzun süreler uyanık kalmaya başlar. Bu anlarından yararlanıp onun gelişimine katkıda bulunacak bir ortam sağlayabilirsiniz

Ama oyun zamanını bebeğinizin ayarlamasına izin vermelisiniz. Yorgun olduğunu gösteren başını başka tarafa çevirme, gözlerini kapatma veya asabileşme gibi belirtiler gösterip göstermediğine vermediğine dikkat edin. Bebeğin fiziksel sınırlarını da hesaba katmayı unutmayın. Oyun oynarken ona nazik davranın; bebeği sallayıp havaya atıp tutmayın. Bu tür hareketler, bebeğin gözlerinde, boynunda ve beyninde ciddi tahribata yol açabilir.

Bir iki aylık bir bebekle ne tür oyunlar oynayabileceğinizle ilgili şöyle önerilerimiz var:

Yatağına dönence takın.

Bebeğinizin artık sırtüstü yatarken başını yukarıya bakabilecek kadar sabit tutma yeteneği daha da gelişmiştir. Bu aşamada dönence denen ve üzerinde sallanan renkli oyuncakların döndüğü beşik üstü oyuncaklarından çok etkilenirler. Dönence seçerken bebeğinizin penceresinden bakın. Bebeklerin basit şekillere, zıt renklere ve parlak cisimlere olan ilgisini göz önünde bulundurun. Müziğin ritmine göre hareket ederek bebeğin hem gözüne, hem de kulaklarına hitap eden bazı dönence modelleri de vardır. Dönencenin tüm parçalarının güvenli ve bebeğin ulaşamayacağı şekilde takılmış olmasına dikkat edin.

Renklerle tanıştırın.

Bebeğin görme yeteneği ilerledikçe, zıt renklerden oluşan şekillerin yanı sıra, parlak ve canlı renklere de daha fazla ilgi göstermeye başlayacaktır. Kitapçıdan parlak renkli resim ve fotoğraflanın olduğu kitaplar alın. Ya da seyretmesi için, içinde parlak renkli portakallar, domatesler ve diğer renkli meyvelerin olduğu resimlerin olduğu sergileri gezerek güzel vakit geçirebilirsiniz.

Bazı şeylerin ona tanıdık gelmesini sağlayın.

Birkaç gece üst üste ona aynı öyküyü okuyup, öykünün ona tanıdık geldiğini belirten bir işaret verip vermediğine bakın. Ya da sevdiği bir şarkıyı hafta boyunca defalarca çalıp birkaç kez dinlediği bu şarkıya nasıl tepki verdiğine bakın.