Çocuğunuz 12 aylık olduğunda da hala öğle uykularına ihtiyaç duyar ancak 18. aydan itibaren öğle saatlerinde 90 dakikalık uykular yeterli olacaktır.

Bebekler için yeni bir uyku düzenine geçiş zor olabilir. Örneğin, bebeğinizin öğle uykusu saatlerini değiştirmek istediğinizde bu durum gece uykularına bağlı olabilir ve bu düzeni değiştirme sırasında huysuzlaşabilir. Ancak bebeğinizin yaşına göre sağlıklı miktarlarda uyumasını sağlamak için doğru alışkanlıklar edinmesine yardımcı olmalısınız.

 

Sağlıklı uyku alışkanlıkları nasıl oluşturulur?                      

Çocuğunuzun bu yaşta iyi bir uykucu olmasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz pek fazla şey yoktur ancak yatmadan önce uykuya direnmek gibi konulara dikkat etmeniz gerekebilir. Çocuğunuz 6 aylık olduktan sonra aşağıda belirtilenlere dikkat edebilirsiniz:

Yatmadan önceki gece ritüeli:

Düzenli olarak yapılan bir yatma zamanı rutini, çocuğunuzun günün sonunda uyuyacağını anlamasına ve uyku için hazırlanmasına yardımcı olur. Bebeğinizin fazla enerji harcamasına neden olmadan sakin bir oyun, banyo ya da yatma vakti hikayesi gibi daha sakinleştirici bir ritüel izlemelisiniz. Ancak eğer henüz uyuyacak kadar sakin veya yorgun değilse önce oyun oynayarak enerjisini tüketmesine izin verebilirsiniz. Evden uzakta olsanız bile, her gece aynı uyku rutinini izlemeye özen gösterin. Bebekler tutarlılığı sever ve bir şeylerin ne zaman ve nasıl olacağını öngörememek, kontrolü kaybetmiş gibi hissetmelerine neden olur.

 

Uyku zamanları için tutarlı bir günlük programa bağlı kalın.

Her zaman olduğu gibi, günlük programınızın bir parçası olarak yatmadan önceki rutininizi uygulayın ve öğle uykusunu yeteri kadar uyuduğundan emin olun. Eğer çocuğunuz her gün aynı saatte oynar, yatar ve uyursa bir mücadele olmadan uykuya dalma olasılığı daha yüksek olur.

 

Çocuğunuzun kendi başına uyuyabildiğinden emin olun.

 Çocuğunuzun her gece kendi başına uykuya dalmasının ne kadar önemli olduğunu unutmayın. Bebeğinizi sallayarak ya da emzirerek uyku moduna geçmeye alıştırdıysanız, kendi kendine uyuyamayacak veya gece uyandığında siz olmadan yeniden uykuya dalamayacaktır. Bu da gece uyanıp sizi her göremediği zamanda ağlayacağı anlamına gelir.

 Bebeğinize uyku alışkanlıkları kazandırmak, gelişimindeki önemli kilometretaşlarından biridir.