Emekleme:

Çoğu bebek 7. ile 10. ay arasında ellerini ve dizlerini kullanmadığı sürünme hareketleri yapar. Bebeklerin karınlarının üzerinde durmaları ve sürünmeye başlamaları, emekleme ve ardından yürümeye başlamaları için ilk adım olarak görülebilir.

Ne yapmanız gerekiyor: Emekleyebilme, bir eli ve bacağı aynı anda ve hareket ettirme koordinasyonu gerektirir. Fakat bazı bebekler siz onları harekete geçirmedikçe veya popolarından kaldırmaya çalışmadıkça bu motivasyona sahip olmazlar ve uzun bir süre karınlarının üzerinde sürünmeye devam ederler.

Nasıl yardımcı olursunuz: Çocuğunuzu karnının üzerine yatırın ve sevdiği birkaç oyuncağı kolayca ulaşamayacağı bir yere koyun. Er ya da geç oyuncağa ulaşmanın bir yolunu arayacak ve kendiliğinden harekete geçecektir.

Yürüme:

Çocuğunuz yürümeden önce, nasıl ayakta duracağını öğrenmek zorundadır. Yaklaşık 10 ile 12 ay içinde kendisini ayağa kaldırmayı öğrenmesi beklenir. Mobilyaların etrafında dolaşıp bir şeylere tutunurlar ve yaklaşık 12-15 aylıkken hazır olduklarında kendi kendilerine ayağa kalkabilirler. Ayağa kalkabilmeleri, yürüyebilmeleri için en önemli adımdır.

Ne yapmanız gerekiyor: İlk adım olarak ayağa kalkmayı öğrenebilen bebeğiniz, dengede kalabilmeyi öğrenmeye çalışacak, sonrasında yürümek için ilk adımlarını atabilecektir. Ona dışarıda yürüyebilmesi için yumuşak tabanlı ayakkabılar alabilir ve keşfetmek için güvenli bir alan bulup dışarıya çıkartabilirsiniz. Bebekler zemini tutmak için parmaklarını kullanmayı sever, eğer dışarıda değilseniz mümkünse çıplak ayakla dolaşmalarını sağlayın. 

Nasıl yardımcı olursunuz: Onun ayağa kalkıp ilerlemesini teşvik etmek için bazı oyuncakları daha yüksek yerlere taşıyabilirsiniz. Her şey yerdeyse, çocuğunuzun kalkması ve ayakta durması için hiçbir teşviği olmaz. Daha yüksek yerlere koymak için sevdiği oyuncaklardan birini seçmeniz iyi bir fikir olabilir.