Kutunun İçinde Oyunu

Büyük bir mukavva veya plastik kutu ile bebeğinize "içeride" ve "dışarıda" kelimelerini tanıtabilir, egzersiz yapmasını sağlayabilir ve onu eğlendirebilirsiniz.

Uygun: 8 ay ile 1 yıl

Geliştirilen beceriler: Motor becerileri, mekansal ilişkiler

İhtiyacınız olan şey: Bebeğinizin sığması için yeterince büyük ve sağlam bir kutu

Bebeğinizi koymadan önce kutuya yumuşak bir battaniye ve bazı oyuncaklar veya kitaplar koyun. Sonra bebeğinizi kutuya yerleştirin ve kendi küçük alanını keşfetmesine izin verin. Daha sonra bebeğinize içeride ve dışarıda komutlarını vererek kutuya girip çıkmasını sağlamaya çalışın. Söylediklerinizi doğru şekilde yerine getirdiğinde alkışlayın ve onu kutlayın.

Başka bir seçenek: Minderleri koltukların yan taraflarında birleştirerek bebeğinizin kendi alanı olabilecek rahat bir boşluk bırakın ve içine girip çıkarak sizinle eğlenebileceği bir oyun yaratın.

Nereye gitti?

Bebekler, daha önce gizlenmiş olan bir şeyi bulmayı çok eğlenceli bulur ve her seferinde şaşırırlar. Bu oyunlar onların ince motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olur.

Uygun: 8 ay ile 2 yıl

Geliştirilen beceriler: İnce motor becerileri, nesnelerin anlaşılması

Neye ihtiyacınız olacak: Kum havuzu, birkaç oyuncak

Parkta, sahilde ya da evinizin arka bahçesinde bulunan bir alanda, bebeğinize parlak renkte bir nesne gösterin. Bu bir top, plastik bir oyuncak veya bebeğiniz için güvenli olan başka bir nesne olabilir. Bebeğiniz sizi izlerken, oyuncağı kuma gömün. Sonrasında ona ‘’Top nereye gitti?’’ deyin. Daha sonra bebeğinizin elini kum tepesinin üzerine koyun ve cismi bulana kadar kumu eşelemesine yardımcı olun. Zamanla sizin yardımınız olmadan da kazabilecek duruma gelir ve heyecanla oyuncağını bulmayı dener.