Bu yaştaki bebeğiniz yuvarlanmayı ve hatta oturmayı öğrenerek çok daha hareketli bir hale gelir. Artık nesneleri tutabilir veya nesneleri tanımak için ağzını kullanabilir ve bu bebeğinizin davranışlarına ekstra dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelir.

Kabarcıklar her yerde!

Küçük kutularda satılan su-deterjan karışımlı ve üflenerek kabarcık çıkartan oyuncak, uygun fiyatlı, kolay taşınabilir ve eğlenceli oyuncaklardan biridir. Üflediğiniz zaman havaya uçuşan ve rengarenk görünen kabarcıkların bebekler için büyülü bir yanı vardır. Bebeğinizin yanında bu oyuncağa üflediğinizde önce kabarcıkları izlediğini, sonrasında onları yakalamaya çalıştığını ve baloncuklar patlarken neşeli sesler çıkarttığını göreceksiniz.

 

Uçuyoruz!

Artık bebeğiniz başını kendisi tutabiliyor yani onu tutup havaya kaldırabilirsiniz. Onu bir roket gibi tutup roket sesi çıkartarak uçurma hareketi yapabilirsiniz. Bunun dışında bebeğinizle asansör oyunu da oynayabilirsiniz. Bebeğinizi karnının yanlarından tutup aşağı yukarı hareket ettirmek onu çok eğlendirecektir. Bu oyun onu heyecanlandırıp eğlendirirken, başını ve vücudunu dik tutmaya çalıştığı için de faydalı bir aktivite olacaktır.

 

Baharatları tanıyalım.

Siz mutfağınızda yemek yapmaya çalışırken bebeğiniz canı sıkıldığı veya dikkatinizi çekmeye çalıştığı için ağlamaya başlayabilir. Bu sırada mutfaktan ayrılmanız da pek mümkün olmadığı için sizin yanınızda güvendeyken eğlenebileceği bir yol bulmalısınız. Onu baharat rafına götürüp hoşuna gidebilecek baharatlarla tanıştırabilirsiniz. Örneğin tatlı tarçın veya vanilyayı koklamasını sağlayabilirsiniz. Baharatları ona tanıtırken dikkat etmeniz gereken şey, gözlerine burnuna ve ağzına girmesine izin vermemektir. Eğer bu baharatları koklamak hoşuna giderse, nane, kimyon, karanfil, hindistan cevizi ve bebeğinizin sevebileceği veya ilgisini çekecek birçok ot ya da baharatı ona koklatabilirsiniz.