Çoğu 1 yaşındaki çocuk, özellikle ebeveynlerine çok bağlı olanlar, uyanık oldukları zamanlar ebeveynleriyle vakit geçirmek isterler. Bunun dışında çok azı kendi kendine 5 dakika oyun oynayabilir çünkü dikkat süreleri çok kısadır. En sevdikleri oyuncakları bozulduğu zaman sinirlenebilir, yap-boz veya lego benzeri parça halindeki oyuncakların parçalarını koruyamayabilir, kaybedebilir ve oyun oynarken dikkati çabucak dağılabilir.

 

1 yaşındaki bebeklerle anlaşmak genelde zordur ancak istekleri karşısında onları yanıtlamaktan kaçınmak doğru olmaz veya anlaşmanızı kolaylaştırmaz. Eğer gününüzün çoğunluğunu çocuğunuzla beraber geçiriyorsanız, bu zamanı dışarı çıkıp gezerek ya da diğer ebeveyn ve çocuklarla vakit geçirerek değerlendirmek isteyebilirsiniz.

Eğer çocuğunuz kendi kendini idare edebilseydi tüm ihtiyaçları için sizden istekte bulunmazdı ve elbette bakımları daha kolay olurdu. Fakat ihtiyaçlarını kendi kendine karşılayabilecek yeterliliğe gelene kadar size ihtiyaç duymaya devam edecektir. Siz de ihtiyaçlarına yanıt verirken özenli olmalı ve onu geçiştirmemelisiniz. Daha kolay geldiği için onu sürekli oyun bahçesinde bırakmak veya ısrarlı isteği karşısında dikkatini dağıtmaya çalışmak işe yaramayacaktır.   

Bunun yerine, onu yanınıza almayı deneyin. Ona küçük sorumluluklar verin, bir süre sonra akşam yemeği hazırlamanıza bile yardımcı olacaktır. Belki yemeği hazırlamanız üç kat daha uzun sürecektir ama bunun sonunda önemli olan ikinizin de iyi vakit geçirdiği süredir. Elbette çocuğunuz telefon görüşmeleri yapmanıza, e-postalarınıza yanıt vermenize veya bir kitabı okumanıza yardımcı olamaz. Bu özel alanınızla ilgili çalışmaları o uyurken yapmak en doğrusudur.

Ancak çoğu ebeveyn gibi aynı anda iki şeyi yaparken, mama sandalyesi veya puset gibi güvenli bir alan yaratıp bebeğinizi yanınızda bulundurmanız en mantıklısı olacaktır.

Çocuğunuzu bulaşıklardan uzak tutmaya çalışıyorsanız ve o bacağınıza sarılıp kalmaya çalışıyorsa onu itmek, onun daha sıkı tutunmasına neden olacak veya başka bir odaya götürmek onun ağlamasına neden olacaktır. Bunun sona ermesinin tek yolu işinize mola vermek, ona sarılmak ve gönlünü almaktır. O size temas etmek istediği sürece ve siz yapmadıkça ısrarı devam edecektir.