Birden daha fazla bebek sahibi olduğunuz zaman endişe duymanız gayet normaldir. Sonuçta bir çocuğa bakmak birçok yeni ebeveyn için yeteri kadar yorucuyken aynı anda iki veya daha fazla bebek sahibi olmak sizin için yıpratıcı olabilir.

İkiz bebeklerin bakımı için eşinizin verebileceğinden çok daha fazla desteğe gereksiniminiz olabilir. Eğer çalışan bir çiftseniz bir bakıcı tutmayı düşünebilirsiniz. Çünkü iş bölümü sizi strese sokabilir ve en küçük bir durumda birbirinizi sorumlu tutma ihtimaliniz daha yüksek olur. İkiz bebek sahibi olduğunuzda planlarınızı değiştirmek, bütçe planlarınızı yeniden yapmak, bir bebeğe daha ve belki de bakıcıya da ek bütçe ayırmanız gerekebilir. Bunun dışında çevrenizdekilerden yardım istemekten çekinmemelisiniz. Birden fazla bebeğin sorumluluğunu üstlenmek kolay değildir ve desteğe ihtiyacınız olduğunda kibarca söylemekten çekinmeniz için bir neden yoktur. Bebeklerden birine siz bakarken diğerini idare etmesi için veya siz bebeklere bakarken ev işlerini halledebilmeniz için birilerinin yardımına sıklıkla ihtiyaç duyacağınız bir döneme gireceksiniz.

İkizlerinizi yeterince emzirebilecek misiniz?

Bebeklerinizin ikisini de emzirme konusu elbette ki kolay değildir ancak fizyolojik olarak birden fazla bebek doğurduğunuzda artan süt talebi ile süt üretiminizin de arttığına şaşıracaksınız. Ancak sütünüzün daha fazla gelmesi, sabır ve pratik isteyen bir süreçtir. Bunun yolu emzirirken size en rahat gelecek pozisyonu bulmak ve emziren annelere uygun şekilde beslenmektir. Emzireceğiniz zamanlarda bebeğinizin ikisini de aynı anda uyandırmayın, birini emzirip uyuttuğunuzdan emin olduktan sonra diğer bebeğinizi de uyandırabilirsiniz. Ancak ikisi de aynı anda uyanmaya alışırsa, sütünüzü önceden pompalayıp biberonla vermek de işinizi oldukça kolaylaştırabilir.

Ne kadar süre doğum izni almalısınız?

Aslında, alabileceğiniz kadar çok doğum izni almalısınız. Doğum izni süresini etkileyen faktörler sizin, ailenizin ve bebeğinizin sağlığı, fiziksel ve duygusal durumudur. Bunun dışında işyeri ortamınızın eksikliği ve mali durumunuzu da göz önünde bulundurmalısınız. Bunun dışında evden çalışma veya kariyerinize ara verme gibi seçenekleri de düşünebilirsiniz.

Son olarak ikiz bebek annesi olarak kendinizi yalnız hissedebilir ve empati kurabilen birilerini bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu noktada sizinle empati kurabilecek birilerini bulmak ve destek görmek için hamile anneler veya yeni annelerin olduğu gruplara katılabilir, etkinlikleri takip edebilir veya terapilere gidebilirsiniz.