Arama yapmak istediğiniz konuyu,
aşağıya yazarak bulabilirsiniz.

BEBEKLERDE KAŞINTI

 

 

Hassas ciltleri ile bebekler, her türlü cilt hastalığını daha zor geçirirken, daha hassas ve özenli bir bakıma ihtiyaç duyar. Önemli bir hastalığın habercisi de olabilecek kaşıntı hali, mutlaka bir doktor ile paylaşılmalı ve sebebi ortaya çıkarılmalıdır. Bebeklerde kaşıntı; huzursuzluk, sebepsiz ağlama, iştahta azalma ve sinirliliğe neden olur. Uzun süren kaşıntılarda çocuğun bedensel ve ruhsal gelişimi olumsuz yönde etkilenir. Bebeklerde kaşıntılar belli bölgelerde yaygın olabilir. Belli bölgelerde hissedilen kaşıntılar şu şekilde sıralanır:

 KasintiSaçlı cilt: Bebeklerde en sık görülen kaşıntı tipi. Saç diplerinde sarı renkli, hafif yağlı kepekler vardır. Kepeklerin dipleri kırmızıdır. Bazen kepekler birleşerek birbirine yapışır, kalın sarı yağlı kabuklar oluşabilir. Saçlı ciltte aşırı terlemeye bağlı içi su dolu minik kabarcıklar olabilir. Nadiren de olsa, “bas bitlenmesi” bebeklerde de görülebilir. Saçlarda beyaz renkli kepek benzeri fakat saça yapışık, sert, çok küçük sirkeler vardır. Kepek gibi kolay dökülmezler. Ender olarak saçların arasında bitler de görülebilir.

Yüzdeki kaşıntılar: Yanakların dış bölümünde kızarıklık, kuruluk ve kaşıntı alerjik cilt hastalıklarında görülebilir. Bebeğin genel olarak cildi kurudur. Yanaklara temas eden giysi, temizlik ürünleri, öpme esnasında anne ve diğer yetişkinlerin tükürüğü, yüzdeki kozmetiğin bebeğe değmesi, yastık kılıfları, bunların yıkandığı deterjan, özellikle parfüm içeren çamaşır yumuşatıcıları bebeklerin yanaklarında kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir. Bebeklerin tırnakları kısa değil ise kaşıyarak çiziklere; kanayan kabuklu, iltihaplı yaralara da dönüşebilir. Yüzün orta bölümünde, alin, burun, çene ve burun kenarlarındaki kızarıklık ve kaşıntı yağ bezlerinin salgısı ile ilgili olabilir. 

Bebeğin  boyun altı, koltuk altı, kasık gibi kıvrım yerleri: Kızarıklık ve kaşıntı; bu bölgedeki cildin birbirine sürtünmesi, terin buharlaşamadan ciltte kalması, nemli ortamda bakteri ve mantar üremesi ile ortaya çıkan pişiklere ve tahrişlere bağlıdır.

Bez bölgesi: Bu bölge etrafındaki kızarıklık ve kaşıntı, bebeklerin alt temizliğinin yeterince sık yapılmamasına veya uygun olmayan şekilde yapılmasına bağlıdır.

Bebeği kaşıntıdan korumak için öneriler

Bebeklerin cildi son derece hassas olduğu için en ufak alerjik reaksiyonlar dahi kaşıntı ile kendini gösterir. Konak, kozmetik alerjisi, uyuz ya da bitlenme gibi kaşınma durumunda yapılması gereken ilk müdahaleler hakkında fikriniz var mi?

- Bebek sürekli başını kaşımaya çalışıyor. Elleri sürekli saç diplerinde ve kulaklarında ise anne ne yapmalıdır?
Saç diplerinde sarı, yağlı kepeklerle konak kolayca tanınır. Banyodan 1-2 saat önce saç dipleri pamuğa damlatılan zeytinyağı ile hafifçe yağlanır ve uygun bir bebek şampuanı ile günlük banyo yaptırılır. Kepekler çok kalın ise ve düzelme göstermiyorsa doktor tavsiyesi ile uygun losyonlar kullanılır. Bu durum genellikle bir yaşında kendiliğinden düzelir. Sert fırça-tarakla kepekler zorla kaldırılmamalıdır. Tahriş ve mikrop kapmaya sebep olabilir.

- Bebeğin yanakları kırmızı ve kuru. Kendisi kaşımaya çalışıyor,  yüzünü yastığa sürtüyor, hatta kanatıyor. Ne yapalım?
Yanaklara yün, naylon giysi değdirmemeli, yatak takımlarını sabunla yıkamalı ve çok iyi durulamalıyız. Parfümlü çamaşır yumuşatıcıları kullanmamalıyız. Bebeği öpmemeliyiz ve kimsenin öpmesine izin vermemeliyiz. Yüzünde kozmetik olan birisi ile bebeğin yanak yanağa değmesinden özellikle kaçınmalıyız.  Banyo sonrası ve dışarı çıkarken bebek kremi kullanmalı, öğle saatlerinde bebeği güneşten korumalıyız.

- Bebeğin boynu, koltuk altı, kasıkları kıpkırmızı. Kendisi kaşımaya çalışıyor ve çok huzursuz, ne yapalım?
Bebeğimizin günlük ılık banyosunu ihmal etmemeliyiz. Oda ısısının ayarı da önemlidir. Bazen anneler kaygıyla soğuyan havalarda oda ısısını gereğinden fazla artırabiliyorlar. Aynı şekilde bebeği aşırı kalın giydirmek de doğru değildir. Tüm bunlara dikkat etmenize rağmen bebeğinizde bu şikayetler devam ediyorsa doktorunuza başvurmalısınız.