Yeni doğan bebeğiniz günde 15-18 saat uyur, el ve bacak hareketleri reflekslerden oluşur. İlk ayda bebekler her ne kadar sizi tanımasa ve seslere tepki veremese de ileriki aylarda size daha hızlı tepki verebilmesi için bu dönemde bebeğinizle konuşmanız, ona şarkı söylemeniz ve bolca temas etmeniz önemli. Ayrıca mutlaka onunla yüz yüze durmalı ve onun gözlerine bakmalısınız. Yenidoğan bebeklerin vücutlarındaki şişlik ve lekeler olağandır. Bu sorunlar ilk ay içinde geçer ve bebeğinizin teni normalleşir. Bebeğinizin bir süre gözleri de açılmayabilir. Arada rasgele açsa da zamanla uzun sürelerle gözlerini açmaya başlayacaktır. Ancak yenidoğanların görme kabiliyeti iyi değildir, günden güne gelişir. İlk başta bebeğinizin ilgisini yüksek kontrastlı nesnelerin ve parlak renklerin çektiğini fark edebilirsiniz. Yenidoğan bir bebeğin görüş açısı 15-30 cm. aralığındadır. Daha uzaktaki nesneler onlara bulanık görünürler. Zamanla bebeğinizin görüş açısı ve kalitesi arttıkça farklı objelere de tepki verecektir. Öte yandan bebeğin işitme duyusu gayet iyidir. Bu yüzden başta da söylediğimiz gibi sizi tanıması için bolca sözlü ve sesli iletişim kurmalısınız.

Beslenme

Yeni doğan bebeğiniz için en ideal besin anne sütüdür. Yeni doğan bebeğiniz, 24 saat içinde 8-12 defa, yani 2-3 saatte bir beslenmek isteyebilir ama bu sıklık giderek azalır. Meme temizliğiniz için sadece su kullanın. Bebeğinizi, kucağınızda yüzü size dönük olacak şekilde tutun. Meme ucunu bebeğin yanak veya alt dudağına değdirip ağzını açmasını sağlayın ve memeye tutturun. Emerken sadece meme ucu değil, çevresindeki koyu renkli bölüm de bebeğinizin ağzının içinde olmalıdır. Aksi halde emme, meme başında çatlaklara yol açar ve canınız yanar.

Uyku

Genellikle günde 15–18 saatini uykuda geçirir. 4 saatte 30 dakika kadar uyanık olabilir. Gece ve gündüz farkını bilmez. Bebeğinizi uyurken yan veya sırtüstü yatırın. Gece ve gündüzün farkını anlaması için ona destek olun. Gündüz uyanık olduğunda onunla oynayın, konuşun, uyarı vermeye çalışın. Gece ise mümkün olduğunca sessiz olun, bebeğinizi fazla uyarmayın, onunla oynamayın.

Fiziksel Gelişim

Kol, bacak ve el hareketleri reflekslerden oluşur. Elleri genellikle yumruk şeklindedir. Nesnelere bakar ama onları almaya çalışmaz. Oyuncağı ya da çıngırağı kavrayabilir ancak çok fazla elinde tutamaz, düşürür. Bebeklerdeki motor reflekslerin sebebi henüz bilinmemekle birlikte geçicidir. Ayak tabanına dokunduğunuzda parmakların perde gibi açılması ve benzer refleksler zamanla kaybolacaktır ancak sağlıklı bir bebekte olması gayet olağandır. Yenidoğanlar fiziksel temastan çok hoşlanırlar. Ayrıca sıkı ve dar ortamları da severler. Bunun sebebi anne karnındaki ortamın huzur dolu olmasıdır ve kundak gibi sıkı ortamlar bebeğe kendini anne karnındaymış gibi hissettirebilir. Bu yüzden onu sık sık kucağınıza alın. 1 aylık bebek tensel temasa karşı çok hassastır ve ona dokunmanız hem sizi daha erken tanımasına hem de mutlu olmasına sebep olur.

Sosyal Gelişim

Göz teması kurmaya başlar. İnsan sesi duyduğunda tepki verebilir. Birini sıkıca tutabilir ve karşısındakinin yüzünü incelerken sessizleşir. Annesinin sesini ve kokusunu tanır. Elbette bunlar ilk ay içinde zamanla gelişir. Bebeğin dünyaya geldiği hafta net tepkiler vermesini beklemeyin. Merak etmeyin, zamanla sizi tanıyacak ve çok sevecek bir bebeğiniz var.

Aşı Takvimi

2 doz Hepatit B